Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. augusta 2007

Britskí poslanci vyzvali na rokovania s HamásomBritánia by mala začať priamo rokovať s troma blízkovýchodnými významnými radikálnymi islamskými organizáciami, Hamásom, Hizballáhom a Moslimským bratstvom, uviedol výbor britského parlamentu v ...Zdieľať

LONDÝN 13. augusta (WEBNOVINY) - Británia by mala začať priamo rokovať s troma blízkovýchodnými významnými radikálnymi islamskými organizáciami, Hamásom, Hizballáhom a Moslimským bratstvom, uviedol výbor britského parlamentu v správe, ktorú zverejnili v pondelok. Britskí diplomati by mali rokovať s umiernenými predstaviteľmi týchto organizácii a pokračovať v diskusii s Iránom a Sýriou, pretože ich vplyv nemožno dlhšie podceňovať, uviedol zahraničný výbor britského parlamentu.

"Moslimské bratstvo je silné v Egypte a Hamás a Hizballáh sa nemôžu ignorovať," uvádza správa, ktorá kritizuje rolu Británie v medzinárodnom bojkote Hamásu. Správa tvrdí, že to prispelo ku kolapsu vlády národnej jednoty na palestínskych územiach. Prioritou Británie by teraz mal byť návrat Hamásu do vlády národnej jednoty s umiernenejším hnutím Fatah a presviedčanie Hamásu, aby sa zriekol násilia, uviedol zahraničný výbor. Podobný prístup výbor odporučil vo vzťahu k libanonskej organizácii Hizballáh a egyptskej zakázanej strane Moslimské bratstvo. Poslanci síce označili rolu Hizballáhu v Libanone za zhubnú a vplyv proislamského programu Moslimského bratstva za problematický, ale uviedli, že pre silu a vplyv týchto dvoch organizácii je rokovanie s nimi nevyhnutné. Správa ďalej uvádza, že v regionálnych vyjednávaniach sa musí zdôrazniť dialóg so Sýriou a Iránom. Dodáva, že Damask, ktorý je dlhodobo obviňovaný z destabilizácie Libanonu, "by sa pomaly mohol meniť k lepšiemu".

Palestínsku organizácia Hamás považujú USA aj EÚ za teroristickú organizáciu. Spojené štáty považujú za teroristickú organizáciu aj libanonské hnutie Hizballáh. Americkí predstavitelia sa okrem toho vyhýbajú aj kontaktom s egyptským Moslimským bratstvom, ktoré je od roku 1954 zakázané.

SITA/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa Bhuttovej vláda nerobí dosť pre zničenie terorizmu
<< predchádzajúci článok
Tomanovej rezort urobil previerku 9 kancelárií za vyše milión

Britskí poslanci vyzvali na rokovania s Hamásom - diskusné fórum čitateľov