Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2019

Burkinu Faso postihli dva smrtiace útoky na kresťanov za dva dniIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Ouagadougou 14. máj (TASR) - Neznámi útočníci v pondelok v meste Ouahigouya na severe Burkiny Faso zavraždili štyroch účastníkov katolíckej procesie a spálili sošku Panny Márie. Ide už o druhý smrtiaci útok na kresťanov v tejto severoafrickej krajine za dva dni. S odvolaním sa na utorkové vyhlásenie predstaviteľov miestnej cirkvi o tom píše agentúra AFP.


Procesia kráčala mestom, keď ju "zastavila skupinka teroristov, zavraždila štyroch členov sprievodu a spálila sochu", vyhlásil hovorca miestnej katedrály v meste Ouahigouya.

Podľa informácií burkinskej tlačovej agentúry AIB útočníci "dovolili odísť neplnoletým osobám, pričom následne zastrelili štyroch dospelých a spálili sochu".

K vraždám veriacich v Ouahigouyi došlo len deň po tom, ako skupina 20-30 ozbrojených mužov vtrhla počas omše do kostola v meste Dablo na severe krajiny a zastrelila tam piatich veriacich a kňaza.

Útočníci následne podpálili kostol, niekoľko obchodov aj kaviareň, pričom svoje vyčíňanie ukončili vyrabovaním zdravotníckeho centra.

V Burkine Faso zaznamenali v posledných rokoch nárast vrážd, z ktorých sú obviňovaní džihádisti. Násilie na severe krajiny sa začalo ešte v roku 2015, odkedy sa rozšírilo aj na východ, do blízkosti hraníc s Togom a Beninom. Burkinská vláda vyhlásila koncom uplynulého roka výnimočný stav v siedmich z 13 samosprávnych oblastí krajiny po tom, ako pri útoku blízko hranice s Mali zahynulo desať žandárov. Útoky predtým trikrát otriasli aj hlavným mestom Ouagadougou, kde prišlo o život celkove 60 ľudí.

Najrozšírenejším náboženstvom v krajine je islam, ku ktorému sa hlási približne 60 percent obyvateľov. Kresťanstvo vyznáva okolo 23 percent Burkinčanov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
A. Kiska považuje udelenie pokuty za politické rozhodnutie
<< predchádzajúci článok
Po zemetrasení pri Papue-Novej Guinei vydali výstrahu pred cunami

Burkinu Faso postihli dva smrtiace útoky na kresťanov za dva dni - diskusné fórum čitateľov