Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. decembra 2018

Burzy v USA v piatok výrazne oslabili, index Dow Jones klesol o 2,24 %Obchodovanie na Wall Street na konci týždňa poznačil strach z eskalácie obchodného sporu s Čínou. Po tom, čo sa situácia na akciovom trhu v USA vo štvrtok (6.12.) mierne ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
New York 8. decembra (TASR) - Obchodovanie na Wall Street na konci týždňa poznačil strach z eskalácie obchodného sporu s Čínou. Po tom, čo sa situácia na akciovom trhu v USA vo štvrtok (6.12.) mierne upokojila, v piatok (7.12.) sa dôležité indexy opäť dostali pod silný tlak. Investori podľa expertov nedôverujú snahám americkej vlády o uvoľnenie v spore s Pekingom, keďže neexistujú konkrétne signály, ako sa vyhnúť hroziacemu zvýšeniu ciel.


Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average v piatok stratil 558,72 bodu alebo 2,24 % a uzavrel na 24.388,95 bodu. Za celý uplynulý obchodný týždeň Dow Jones klesol o 4,5 %, čo bol jeho najprudší týždenný percentuálny pád od marca.

Širší index S&P 500 sa v piatok znížil o 62,87 bodu alebo 2,33 % na 2633,08 bodu a technologický index Nasdaq Composite o 219,01 bodu alebo 3,05 % na 6969,25 bodu.

Ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow vyhlásil, že konflikt týkajúci sa čínskeho telekomunikačného koncernu Huawei nie je prekážkou obchodných rokovaní s Pekingom. Zatknutie finančnej riaditeľky Huawei Meng Wan-čou nebude mať vplyv na rokovania, povedal Kudlow pre CNBC. Americký prezident Donald Trump predtým na Twitteri napísal: "Rozhovory s Čínou prebiehajú dobre."

Meng Wan-čou zatkli v Kanade na žiadosť USA. Americkí vyšetrovatelia ju podozrievajú, že prostredníctvom firmy Skycom obchodovala s Iránom, čím porušila sankcie USA voči Iránu.

V piatok zverejnená správa amerického ministerstva práce navyše ukázala, že v novembri sa v ekonomike USA vytvorilo menej pracovných miest, než sa očakávalo. Nálada spotrebiteľov na začiatku decembra však stagnovala a nezhoršila sa, ako prognózovali analytici.

Na indexe Dow Jones v piatok oslabilo všetkých 30 titulov. Najprudšie klesli technologické akcie - Microsoft, Cisco a Intel stratili po približne 4 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
P. Gajdoš odovzdal ocenenia víťazom literárnej súťaže rezortu obrany
<< predchádzajúci článok
Riešenia pre rozvoj Sninského okresu hľadajú aj experti Svetovej banky

Burzy v USA v piatok výrazne oslabili, index Dow Jones klesol o 2,24 % - diskusné fórum čitateľov