Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2011

Bývalý veliteľ skupiny ETA dostal 105 rokov za vražduBývalého vojenského veliteľa baskickej separatistickej skupiny ETA Javiera Garcíu Gaztela odsúdil v pondelok španielsky súd na 105 rokov väzenia za vraždu socialistického politika a jeho ochrankára. ...Zdieľať
bez nazvu MADRID 7. novembra (WEBNOVINY) - Bývalého vojenského veliteľa baskickej separatistickej skupiny ETA Javiera Garcíu Gaztela odsúdil v pondelok španielsky súd na 105 rokov väzenia za vraždu socialistického politika a jeho ochrankára.


Gaztela, prezývaného Txapote, uznal súd vinným z uloženia bomby do automobilu baskického regionálneho poslanca Fernanda Buesu. Pri výbuchu 22. februára 2000 prišiel o život Buesa aj jeho ochrankár.

Gaztelu už v minulosti niekoľkokrát odsúdili za viaceré vraždy na mnohoročné tresty. V roku 2006 na 82 a 50 rokov za vraždu socialistického politika Fernanda Múgica v roku 1996 a poslanca Miguela Ángela Blanka v roku 1997.

Organizácia Baskicko a jeho sloboda (ETA) vyhlásila v októbri prímerie a vzdala sa ozbrojeného boja ako prostriedku na dosiahnutie vzniku nezávislého Baskicka.

Cieľom vyše 40 rokov trvajúcej násilnej kampane bolo vytvorenie nezávislého štátu na území severného Španielska a juhozápadného Francúzska.

Prvú vraždu ETA vykonala v auguste 1968, odvtedy jej členovia pripravili o život 829 ľudí. Európska únia a Spojené štáty zoskupenie stále považujú za teroristickú organizáciu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Euro kleslo voči doláru, vzrástlo oproti franku
<< predchádzajúci článok
Štát spätne odkúpil dlhopisy za 130 mil. eur