23. septembra 2015

Časovku ovládli nečakané mená, majstrom sveta je Bielorus

...

casovka Trojnásobný majster sveta Tony Martin nezvládol rolu najväčšieho favorita a finišoval až na 7. mieste. Bez medaily - na 5. priečke - skončil aj vlani bronzový Holanďan Tom Dumoulin.

RICHMOND 23. septembra (WebNoviny.sk) - Vasil Kirijenka sa stal historicky prvým Bielorusom, ktorý sa stal majstrom sveta v časovke jednotlivcov v kategórii "elite".

Kirijenka dosiahol na 53,5 km dlhej majstrovskej trati v americkom Richmonde výsledný čas 1:02:29 h a o 9 sekúnd zdolal Taliana Adriana Maloriho. Bronzový je Francúz Jerome Coppel, ktorý za novým majstrom sveta zaostal o 27 sekúnd. Kirijenka triumfoval úplne zaslúžene, keď najrýchlejší bol na všetkých meraných medzičasoch.

Odporúčame:

Velitsov tím získal zlato v časovke, 'saganovci' mali pád

Trojica medailistov síce má nesporné časovkárskej kvality, ale na stupne víťazov sa rátalo s inými cyklistami. Najmä s Nemcom Tonym Martinom. Trojnásobný majster sveta však nezvládol rolu najväčšieho favorita a finišoval až na 7. mieste. Bez medaily - na 5. priečke - skončil aj vlani bronzový Holanďan Tom Dumoulin, jednu pozíciu za ním špurtoval austrálsky favorit Rohan Dennis. Slovensko nemalo zastúpenie.

Tridsaťštyriročný Kirijenka doteraz vybojoval v časovke jednotlivcov na svetovom šampionáte iba jeden bronz, a to v roku 2012 v holandskom Valkenburgu. V tomto roku však potvrdil skvelú formu viackrát: časovku vyhral na Giro d´Italia a tiež na premiérových európskych hrách v Baku. Rovnako je úradujúcim majstrom svojej krajiny v tejto cyklsitickej disciplíne.

Sklamaný Tony Martin označil pred začiatkom pretekov trasu stredajšej časovky, ktorá štartovala v Kings Dominion severne od Richmondu, za harmonickú a vyhovujúcu jeho štýlu jazdy. Až záverečné pasáže pred cieľom boli technickejšie so zákrutami a súčasťou posledného kilometra bolo aj 300 m dlhé stúpanie na Governor Street, odkiaľ jazdcov čakal ešte 680 m dlhý finiš do cieľa.

Výsledky - streda:

Časovka - muži "elite" (Kings Dominion - Richmond, 53,5 km):
1. Vasil Kirijenka (Biel.) 1:02:29 h, 2. Adriano Malori (Tal.) 1:02:38, 3. Jerome Coppel (Fr.) 1:02:56, 4. Jonathan Castroviejo (Šp.) 1:02:59, 5. Tom Dumoulin (Hol.) 1:03:30, 6. Rohan Dennis (Aus.) 1:03:37, 7. Tony Martin (Nem.) 1:03:46, 8. Marcin Bialoblocki (Poľ.) 1:03:51.