Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Ekonomika

14. marca 2019

Ceny ropy stále rastú, Brent sa obchoduje vysoko nad 67 USD za barelCeny ropy pokračovali vo štvrtok ráno v raste. Cena severomorskej ropy Brent sa pohybuje vysoko nad 67 USD (59,28 eura) za barel (159 litrov) a dostala sa na 4-mesačné maximum. Dôvodom je obmedzenie ...Zdieľať
Foto: TASR/AP
Singapur 14. marca (TASR) - Ceny ropy pokračovali vo štvrtok ráno v raste. Cena severomorskej ropy Brent sa pohybuje vysoko nad 67 USD (59,28 eura) za barel (159 litrov) a dostala sa na 4-mesačné maximum. Dôvodom je obmedzenie produkcie zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a sankcie voči Venezuele a Iránu.


Barel americkej ropy WTI s aprílovým kontraktom sa vo štvrtok ráno o 7.54 h SEČ predával po 58,42 USD. To bolo o 16 centov alebo 0,27 % viac než v stredu (13. 3.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt si počas stredy polepšil o 1,39 USD alebo 2,4 % a uzavrel na úrovni 58,26 USD, čo bola jeho najvyššia zatváracia cena za 4 mesiace.

Májový kontrakt na ropu Brent vo štvrtok ráno zdražel o 28 centov alebo 0,41 % na 67,83 USD za barel. Cena Brentu sa pohybuje na najvyšších úrovniach od polovice vlaňajšieho novembra.

Hlavnou príčinou rastu cien čierneho zlata je obmedzenie ponuky na trhu. Napríklad Saudská Arábia má v úmysle držať produkciu nižšie, než vyžaduje dohoda v rámci kartelu OPEC. Navyše ťažba vo Venezuele je výrazne obmedzená pre krízu, v ktorej sa nachádza krajina.

Rast cien obmedzuje spomaľovanie globálnej ekonomiky a s tým spojené zhoršovanie vyhliadok vývoja svetového dopytu po rope. Medzi ďalšie negatívne faktory patria politické riziká, ako je napríklad obchodný spor medzi USA a Čínou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Občania budú piaty raz voliť hlavu štátu, túto možnosť majú 20 rokov
<< predchádzajúci článok
Na univerzite v Bordeaux sa učili slovenčinu, už si ju zvoliť nemôžu

Ceny ropy stále rastú, Brent sa obchoduje vysoko nad 67 USD za barel - diskusné fórum čitateľov