Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

19. mája 2021

Číňania zverejnili prvé zábery z Marsu, ktoré zhotovil ich rover Ču-žungČína zverejnila prvé zábery z Marsu, ktoré tam zhotovil jej rover Ču-žung. Jedna snímka zobrazuje pohľad spred stroja - plochú marťanskú krajinu, ďalšia zase pohľad zozadu na solárne panely ...Zdieľať
china_space_mars_mission_13579 f99289581c064827844eae49d22edad6 676x451 19.5.2021  - Čína zverejnila prvé zábery z Marsu, ktoré tam zhotovil jej rover Ču-žung. Jedna snímka zobrazuje pohľad spred stroja - plochú marťanskú krajinu, ďalšia zase pohľad zozadu na solárne panely rovera.


Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) zverejnila fotografie na svojej webstránke, kde je tiež pár krátkych videí zachytávajúcich moment, keď sa kapsula s roverom odpája od orbitera Tchien-wen-1.

Druhá krajina po USA


Zábery z Marsu podľa spravodajského portálu BBC ukazujú čisté nasadenie kritických zariadení po pristátí rovera.

Čína po prvý raz so svojou vesmírnou sondou na Marse pristála v sobotu. Stala sa tak druhou krajinou po Spojených štátoch, ktorej sa úspešne podarilo pristáť so svojím strojom na Červenej planéte a po značný čas ho tam prevádzkovať.

Čínski vedci dúfajú, že šesťkolesový robot bude na planine Utopia Planitia, kde pristál, fungovať najmenej 90 marťanských dní.

Príde aj tretí rover


Ču-žung, ktorý váži zhruba 240 kilogramov, bude hľadať dôkazy o živote a skúmať geológiu. Prístroje na jeho palube dokážu posudzovať zloženie miestnych skál či počasie na planéte. Stroj má dokonca aj radar na hľadanie podzemnej vody a ľadu.

Čínsky Ču-žung pristál na Marse po tom, čo tam vo februári USA úspešne nasadili svoj rover Perseverance. Európska vesmírna agentúra v spolupráci s ruskou agentúrou Roskomos plánujú na budúci rok na planétu vyslať svoj rover Rosalind Franklin.


Zdroj: Webnoviny.sk - Číňania zverejnili prvé zábery z Marsu, ktoré zhotovil ich rover Ču-žung © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Definitívne stanovisko k výberu riaditeľa Divadla Nová scéna oznámi Milanovej ministerstvo v najbližších dňoch
<< predchádzajúci článok
Vydražia lietadlo, ktoré využíval na oficiálne cesty rumunský diktátor Ceausescu

Číňania zverejnili prvé zábery z Marsu, ktoré zhotovil ich rover Ču-žung - diskusné fórum čitateľov