Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

19. mája 2021

Vydražia lietadlo, ktoré využíval na oficiálne cesty rumunský diktátor CeausescuLietadlo, ktoré niekdajší rumunský komunistický diktátor Nicolae Ceausescu používal na oficiálne cesty, bude 27. mája predmetom dražby. Ako uviedla ...Zdieľať
romania_plane_auction_85405 8d1d69cc2a98427589cb187749daae93 676x451 19.5.2021  - Lietadlo, ktoré niekdajší rumunský komunistický diktátor Nicolae Ceausescu používal na oficiálne cesty, bude 27. mája predmetom dražby. Ako uviedla aukčná sieň, vyvolávaciu cenu stroja určili na 25-tisíc eur.


Rombac 1-11 s kapacitou 119 miest bol jedno z deviatich takýchto prúdových lietadiel vyrobených v Rumunsku na základe britskej licencie pred rokom 1989. Ceausescu ho používal na oficiálne cesty v rokoch 1986 až 1989, počas posledných troch rokov jeho vlády trvajúcej desaťročia.

Klenoty leteckého priemyslu


V rovnaký deň pôjde do aukcie s rovnakou vyvolávacou cenou aj ďalší stroj Rombac 1-11 používaný Ionom Iliescuom, ktorý sa ujal moci po páde komunizmu v roku 1989. Ako uviedla Alina Panicová, manažérka pre styk s verejnosťou v aukčnej sieni Artmark, obe lietadlá „sú považované za klenoty rumunského leteckého priemyslu“.

Pre „extrémnu vzácnosť a význam týchto dvoch lietadiel pre technickú históriu Rumunska“ boli tieto lietadlá tento rok zaradené do kategórie „pokladov“ mobilného kultúrneho dedičstva Rumunska. Podľa zákona nemôžu opustiť krajinu a ten, kto ich vlastní, ich musí udržiavať. „Sú to prakticky malé múzeá. Mohli by prilákať veľa turistov, dokonca aj ľudí z celého sveta,“ dodala Panicová.

Popravený na Štedrý deň


Rumunsko bolo prvým komunistickým štátom po Sovietskom zväze, a dokonca pred Čínou, ktorý začal vyrábať osobné lietadlá. Prvý Rombac slávnostne spustili do prevádzky v januári 1983 letom z Bukurešti do Temešváru. Prvý medzinárodný let sa uskutočnil o dva mesiace neskôr do Londýna.

Ceausescu sa dostal k moci v roku 1965 a v krajine vládol železnou päsťou až do povstania proti komunistickému režimu v roku 1989. Po súdnom procese ho spoločne s manželkou Elenou popravili na Štedrý deň toho istého roku.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vydražia lietadlo, ktoré využíval na oficiálne cesty rumunský diktátor Ceausescu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Číňania zverejnili prvé zábery z Marsu, ktoré zhotovil ich rover Ču-žung
<< predchádzajúci článok
Cena bitcoinu sa dnes prepadla pod 31-tisíc dolárov, za posledný deň odpísala zhruba 30 %.