Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

25. februára 2019

Cirque du Soleil premenia Bratislavu na planétu PandoraNa bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu je od nedele poriadne rušno. Hokejová aréna, ktorá pojme najväčšie publikum na Slovensku, sa premieňa na planétu Pandora. Už 28.2.2019 ...Zdieľať
cds toruk 12 676x450 BRATISLAVA 25. februára  - Na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu je od nedele poriadne rušno. Hokejová aréna, ktorá pojme najväčšie publikum na Slovensku, sa premieňa na planétu Pandora. Už 28.2.2019 odštartuje sedem predstavení  Cirque du Soleil TORUK – The First Flight (prvý let).

Farebná show, ktorá divákom vyrozpráva mytický príbeh o prvom Toruk Maktu, Na´vijskom chlapcovi, ktorý ako prvý skrotil a osedlal bájneho lietajúceho predátora. Téma Toruka a jeho skrotenia bola kľúčová i v kasovom trháku Avatar od Jamesa Camerona.

 

 

Najväčšia produkcia tohto roka


Slovenské hranice uplynulý víkend prekročilo 38 kamiónov naplnených technikou, scénou a kostýmami, ktoré sú súčasťou dych berúceho artistického predstavenia. Stavba obrovskej scény, ktorá má 26x50m, zaberie zdatným technikom niekoľko dní. Prvá skúška  sa uskutoční už v priebehu týždňa.

Zaujímavosťou je, že plocha, na ktorej sa vystupuje, je založená na Fibonaciho špirále. Tvar je určený starovekou číselnou postupnosťou, v ktorej každé číslo je súčtom dvoch predchádzajúcich čísel.

Celá plocha scény je pokrytá špeciálnou látkou a používa sa na premietanie. Vďaka tejto technológii diváci na predstavení zažijú nádherné vizuálne divadlo. Celkový rozmer projekcie, bez projekcie, ktorá presahuje do publika, je zhruba 6096 metrov štvorcových – viac než päťnásobok štandardného IMAX plátna.
 
 

https://www.youtube.com/watch?v=Nl02iqCiIFY

 

Autentické zvuky prírody


Na scéne sa postupne vystrieda niekoľko monumentálnych stavieb ako napríklad Hometree – strom, v ktorom Na´vijský ľud žije, je široký 24,3 m a vysoký 12,2 m.

Ostrov, ktorý sa nachádza v strede scény a na ktorom artisti predvádzajú svoje akrobacie, obsahuje i ohnivú jamu a taktiež obrovský kruhový bubon. Azda najznámejším prvkom súvisiacim s Na´vijčanmi je Strom duší a nebude chýbať ani na pripravovanej šou. Jeho krásu podčiarknu konáre stromu, ktoré  sú pokryté tisíckami LED svetiel.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Na Slovensko vďaka Cirque du Soleil priletí obrovský Toruk. Mytický tvor, ktorý bol kľúčovou témou aj vo filme Avatar

Na pódiu sa predstaví aj speváčka a perkusionista, ktorí ponúknu živé vystúpenie v sprievode prednahratej hudby, ktorá tvorí soundtrack show. Ostatné zvuky, ktoré budú návštevníci počas predstavení počuť, boli vytvorené, aby   čo najviac vystihovali atmosféru Pandory a preto sú použité najprirodzenejšie zvuky ako kroky na suchých listoch, palica udierajúca o peň stromu či vetvy stromu bijúce o zem.

Mnoho zvukov vzniklo v lese a sú použité tak, ako boli nahrané, bez úprav v štúdiu. Vlastný nezameniteľný hudobný motív má aj samotný Toruk.

 

Toruk preletí ponad divákov


Pred očami divákov bude lietať až osemnásť šarkanov, vrátane Toruka,  Červeno-oranžového vládcu oblohy. Obrovský ťažný šarkan, ktorý má 197 metrov štvorcových, počas scény v horách Haleluja vyletí ponad publikum. Diváci, ponad ktorých Toruk preletí, ucítia prievan, ktorý za sebou šarkan počas preletu vytvára.

Súčasťou predstavenia sú aj gigantické bábky, ktoré sú ovládané telami artistov. Bábkari sú vybavení mikrofónmi a vytvárajú si vlastné zvuky zvierat pre dokonalú synchronizáciu so svojimi pohybmi.

V šou je použitých 115 kostýmov, čo je v priemere 3,3 kostýmu na jedného účinkujúceho a vytvorených bolo viac ako 1000 položiek – vrátane obuvi, dekorácií hlavy a náhrdelníkov.

TORUK – The First Flight (prvý let) je mytický príbeh, v ktorom sa dvaja chlapci z klanu Omatikaya, Ralu a Entu, rozhodnú vziať udalosti do vlastných rúk a chcú odvrátiť prírodnú katastrofu, ktorá by zničila Strom duší. Spoločne so svojou novou priateľkou Tsyal, jedinou dcérou vodcu Tawkami klanu, sa vydajú na výpravu do vznášajúcich sa hôr.

Ako tento príbeh dopadne, sa diváci dozvedia  na siedmych predstaveniach TORUK – The First Flight (prvý let), ktoré sa uskutočnia na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu od 28.2.2019 do 3.3.2019. Vstupenky sú dostupné na www.vivien.sk a v sieti Ticketportal.


Zdroj: Webnoviny.sk - Cirque du Soleil premenia Bratislavu na planétu Pandora © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Video: Na Slovensko mieri Cirque du Soleil s predstavením TORUK – The First Flight (prvý let), šou inšpirovanou filmom Jamesa Camerona – Avatar (25. 9. 2018)
 Diváci odchádzali z predstavenia Cirque du Soleil ostriekaní olejom, cirkus sa ospravedlňuje (10. 9. 2018)
 Video: Artista Cirque du Soleil zomrel po páde počas šou (19. 3. 2018)
 Syn zakladateľa Cirque du Soleil zomrel na scéne (1. 12. 2016)
 CIRQUE DU SOLEIL sa vracia do Bratislavy v apríli 2017 s predstavením Varekai (26. 9. 2016)
 Bratislavské standing ovation pre Cirgue du Soleil (12. 9. 2013)
 Slávny Cirque du Soleil začína dnes večer sériu vystúpení v Bratislave (11. 9. 2013)
 Cirque du Soleil prvýkrat na Slovensku so svojim unikátnym predstavením Saltimbanco (10. 10. 2011)
 Video: Slávny Cirque du Soleil vzdal poctu Michaelovi Jacksonovi (3. 10. 2011)
 Slováci sa môžu tešiť na fenomenálny Cirque du Soleil (20. 9. 2011)nasledujúci článok >>
RTVS ako druhého v ankete Najväčší Slovák predstaví Ľ. Štúra
<< predchádzajúci článok
No Name zabávajú fanúšikov na turné Dermacol Acoustic Tour 2019