Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Z domova

05. júla 2013

Cyrilometodská púť zaplaví Nitru, hostí bude požehnaneÚstrednou oslavou jubilea bude v piatok Cyrilometodská národná púť v Nitre, na ktorú sú pozvaní aj významní hostia zo zahraničia a cirkevní hodnostári, informovalo Ministerstvo kultúry (MK) SR. ...Zdieľať
cyril BRATISLAVA 5. júla (WEBNOVINY) - Ústrednou oslavou jubilea bude v piatok Cyrilometodská národná púť v Nitre, na ktorú sú pozvaní aj významní hostia zo zahraničia a cirkevní hodnostári, informovalo Ministerstvo kultúry (MK) SR.


Súčasťou ústredných osláv v Nitre budú 5. júla Evanjelické spomienkové služby Božie, ktoré Evanjelická cirkev a. v. (ECAV) na Slovensku pripravuje na hrade Branč.

Podľa informácií zverejnených na webstránke ECAV tohtoročné slávnosti na Branči, venované predovšetkým 1 150. výročiu príchodu vierozvestov Konštantína a Metoda na naše územie, sa uskutočnia 4. a 5. júla.

Slávnostné služby Božie sa začnú na hrade Branč o 10:00. Popoludňajší program bude od 15:30 v evanjelickom kostole v Brezovej pod Bradlom. Prezident SR Ivan Gašparovič sa v Nitre v piatok doobeda zúčastní na slávnostnej svätej omši.

V piatok popoludní by mal prezident prísť do Brezovej pod Bradlom na program duchovného slova a hudby, ktorý sa k jubileu uskutoční v miestnom evanjelickom chráme, avizovala Kancelária prezidenta SR.

Ako ďalej SITA informovalo ministerstvo kultúry, oslavy budú pokračovať 7. júla Slávnosťami sv. Cyrila a sv. Metoda na bratislavskom Devíne, kde by mal s príhovorom vystúpiť premiér Robert Fico.

Slávnosti organizuje Úrad vlády SR a Hl. mesto SR Bratislava. Napokon Ministerstvo kultúry SR a Slovenské národné divadlo (SND) pripravujú na 14. december tohto roka slávnostné uvedenie diela Cyril a Metod - Slovanské oratórium v SND Bratislava.

Oslavy 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie by mali spolu stáť 164 150 eur. Peniaze pôjdu na spomínané podujatia na úrovni štátnej reprezentácie.

V pláne sú aj ďalšie akcie pripomínajúce významné výročie, ktoré však nie sú financované zo štátneho rozpočtu. Ministerstvo kultúry otvorilo pre zabezpečenie osláv výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda dva špeciálne dotačné podprogramy. V oboch vlani rozdelilo žiadateľom 441 550 eur.
Významní hostia zo zahraničia

Na Slovensko prídu v piatok na cyrilometodské oslavy do Nitry vysokí cirkevní hodnostári z viacerých krajín. Slávnostnú svätú omšu, ktorá sa začne o 10:00 na Svätoplukovom námestí, bude pri tejto príležitosti celebrovať osobitný vyslanec Svätého Otca Františka.

Spoločne s ním ju budú sláviť hostia a delegáti z viacerých krajín. Ako informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, na Slovensko pricestuje predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) kardinál Péter Erdő, ktorý je aj predsedom Konferencie biskupov Maďarska. Príde tiež predseda Konferencie biskupov Bosny a Hercegoviny kardinál Vinko Puljić, ktorý pôsobí ako arcibiskup metropolita Sarajeva.

Na vyvrcholení cyrilometodského slávenia nebude chýbať ľvovský arcibiskup metropolita Mieczyslaw Mokrzycki, ktorý je predsedom Konferencie biskupov Ukrajiny latinského obradu. Prídu tiež delegáti z Česka, Poľska, Rakúska, Chorvátska a Talianska. Z Ukrajiny pricestuje aj mukačevský gréckokatolícky biskup Milan Šášik, katolíkov byzantského obradu v Grécku zastúpi apoštolský exarcha Dimitrios Salachas.

Do Nitry prídu i nekatolícki predstavitelia cirkví. Príde delegácia Arménskej apoštolskej cirkvi na čele s prímasom arménskej arcidiecézy v Rumunsku biskupom Tatevom Hakobyanom, na slávnosti sa zúčastní aj vladyka Rastislav, arcibiskup prešovský a Slovenska Pravoslávnej cirkvi.

Kardinál Franc Rodé, vyslanec Svätého Otca Františka, sa zo zahraničnými cirkevnými hodnostármi stretne v piatok o 16:00 v Kňazskom seminári sv. Gorazda.
Bratom vďačíme za veľa

Svätí bratia Cyril a Metod odovzdali podľa prešovského pomocného gréckokatolíckeho biskupa Milana Lacha našim predkom zrozumiteľným spôsobom slovo.

„Odovzdali nám vieru v reči ľudu. Slová nie napísané na vode, ako hovoril svätý Cyril - Konštantín, ale písmenami – hlaholikou,“ zdôraznil pre agentúru SITA biskup Lach. Dnešný štátny sviatok - Sviatok svätého Cyrila a Metoda nie je podľa neho oslava prázdneho mýtu, ale vďačnosť za to, že patríme vďaka nim medzi európske národy.

Bratia sa narodili v meste Solún (Thessaloniké) v severnom Grécku, Metod okolo roku 815 a Konštantín v roku 827. Metod študoval právo, stal sa správcom veľkej byzantskej župy, ktorej obyvateľstvo bolo slovanské. Konštantín študoval v Carihrade na cisárskej škole spolu s budúcim cisárom Michalom III. Po skončení štúdií zastával vysoké funkcie.

Bol bibliotekárom carihradského patriarchu a prednášal na cisárskej škole. Pre jeho vzdelanie ho označovali za „filozofa“. V roku 855 odišli bratia do kláštora na horu Olymp v Malej Ázii. Cisár Michal III. ich však čoskoro poslal ako poslov k Chazarom, ktorí mali svoje sídla medzi Čiernym a Kaspickým morom. Cestou sa zastavili na Kryme, kde našli pozostatky sv. Klementa, štvrtého pápeža, ktorý zahynul mučeníckou smrťou. Pozostatky neskôr preniesli do Ríma.

V roku 863 cisár bratov poslal ako vierozvestov na Veľkú Moravu. Pre toto poslanie zostavili slovanské písmo (hlaholiku) a preložili do staroslovienčiny liturgické a biblické texty. Okrem hlásania evanjelia pripravovali mladých mužov na kňazstvo. V roku 867 odišli do Ríma, kde pápež Hadrián II. schválil ich činnosť a uznal staroslovienčinu ako liturgický jazyk. Konštantín, ktorý na sklonku života prijal meno Cyril, vstúpil v Ríme do kláštora, kde zomrel 14. februára 869. Pochovaný je v Bazilike sv. Klementa v Ríme.

Pápež Hadrián II. vymenoval Metoda za apoštolského legáta a za arcibiskupa pre územie Veľkej Moravy. Cestou z Ríma ho však bavorskí biskupi zajali a väznili vo Švábsku. Metod zomrel 6. apríla 885 a pochovali ho v hlavnom moravskom chráme, dodnes však nie je jasné, kde sa presne nachádzal. Na Slovensku sviatok Cyrila a Metoda oslavujeme 5. júla, v neslovanských krajinách 14. februára.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Policajti v Košiciach si preklepli autá s potravinami
<< predchádzajúci článok
Ceny ropy oslabili, zlacnelo aj zlato

Cyrilometodská púť zaplaví Nitru, hostí bude požehnane - diskusné fórum čitateľov