Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

13. marca 2020

Dan Bárta & Illustratosphere vydávajú album Kráska a zvířený prachPlánované turné, na ktorom chceli album predstaviť, museli odložiť na neskorší termín.Zdieľať
Dan Bárta & Illustratosphere nahrali po dlhých siedmich rokoch nový štúdiový album, ktorému dali názov Kráska a zvířený prach. Plánované turné, na ktorom chceli album predstaviť, museli odložiť na neskorší termín.


Album Kráska a zvířený prach obsahuje 11 nových pôvodných piesní a celkovo 13 trackov, ktoré vznikli pod aranžérskym dohľadom Filipa Jelínka alebo ako výsledok spoločného hráčskeho ohmatávania a napínania základnej štruktúry piesne. Žánrovo ťažko zaraditeľný album s charakteristickým zvukom formácie Illustratosphere, ktorý je nota bene tiež súčasťou autorskej práce, keďže zvukový dizajn je dielom gitaristu Miroslava Chyšku, je i napriek pestrosti jednotlivých aranžmánov hutným a súdržným celkom, postaveným na zmysle pre kompozíciu, citlivú intrepretáciu, kreativitu a sile hráčskeho umu jednotlivých členov a textov Dana Bártu, ktoré sa vyznačujú jeho osobitou poetikou.

Dve piesne v angličtine z pera Alžběty Plívovej a jedna autorská, dokonca v slovenčine, české texty dobre doplňujú. Rytmika Illustratosphere Robert Balzar a Martin Valihora hrá na novom albume v mimoriadnej harmónii a rozpoložení.

„Niektoré kusy sú intímne až minimalistické, iné košatejšie. Myslím si, že sme sa úspešne vystihli, je to pevné, pekný tvar, urobili sme krok správnym smerom a som si skoro istý, že fanúšikov opäť potešíme a nedôverčivých príjemne prekvapíme,” hovorí o novom albume spevák Dan Bárta.

Štúdiová novinka vychádza digitálne, na CD aj dvojvinyle. Pôvodne jednorazový projekt Illustratosphere, ventil autorského a hráčskeho pretlaku troch členov hudobnej skupiny J.A.R., Dana Bártu, Filipa Jelínka a Miroslava Chyšku, doplnený triom Roberta Balzara, ktorý vznikol na prelome tisícročia, sa aj cez viacero personálnych zmien ukázal ako mimoriadne životaschopný.

Prvý album Illustratosphere (2000) zaznamenal solídny úspech, získal rad ocenení a ovplyvnil novú generáciu českých a slovenských muzikantov. Nasledovali ďalšie štúdiové albumy Entropicture (2003), Animage (2008) a Maratonica (2013). V súčasnej dobe hrá kapela v zostave Dan Bárta (spev), Filip Jelínek (klávesy), Miroslav Chyška (gitara), Robert Balzar (kontrabas, basová gitara) a Martin Valihora (bicie). Nový album vychádza 13. marca.
 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Facebook a Twitter zrušili sieť falošných účtov z Afriky, boli zameraná na voličov v USA
<< predchádzajúci článok
Koronavírus sa vo svete podpísal aj na zábavnom priemysle, Disneylandy zatvorili svoje brány

Dan Bárta & Illustratosphere vydávajú album Kráska a zvířený prach - diskusné fórum čitateľov