Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. januára 2022

Decembrová inflácia vzrástla na 5,8 percenta, zdraželi najmä potraviny či stavebné materiályMedziročný rast cien v decembri 2021 bol 5,8 %, čo bola najvyššia mesačná hodnota od decembra 2004. Ako ďalej informuje Štatistický úrad SR, ...Zdieľať
gettyimages 943331302 676x451 14.1.2022 (Webnoviny.sk) - Medziročný rast cien v decembri 2021 bol 5,8 %, čo bola najvyššia mesačná hodnota od decembra 2004. Ako ďalej informuje Štatistický úrad SR, medzimesačný aj medziročný vývoj v decembri ovplyvňovali hlavne rastúce ceny za vybrané potraviny, stavebné materiály v položkách bývania a pribudli aj vyššie ceny v kategórii, ktorá zastrešuje noviny a periodiká ovplyvnené rastúcimi cenami papiera.


Infláciu v decembri medziročne najvýraznejšie podporil rast cien potravín o 6,3 %, čo bola najvyššia mesačná hodnota v roku 2021. Najvýznamnejšie tento výsledok ovplyvnili avizované rastúce ceny pekárenských výrobkov a tiež mlieka a syrov, obe zložky boli medziročne drahšie o viac ako 6 %. V decembri sa zdynamizoval aj rast cien za oleje a tuky, medziročne sme zaplatili takmer o pätinu viac.

Najväčšia položka v štruktúre výdavkov slovenských domácností, bývanie a energie, zvýšili rast cien na hodnotu 4,2 %, čo bolo najviac v roku 2021, minulý mesiac to bolo 4 %. Ide najmä o vplyv drahších stavebných materiálov, ktoré vstupujú do rôznych zložiek výdavkov patriacich do tohto odboru a dosahujú nadpriemerné medzimesačné rasty takmer nepretržite už od jari minulého roka.


Zdroj: Webnoviny.sk - Decembrová inflácia vzrástla na 5,8 percenta, zdraželi najmä potraviny či stavebné materiály © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fond pre budúcnosť športu opäť odmeňoval. Rozdal už takmer 700-tisíc eur
<< predchádzajúci článok
Prezidentka bude o obrannej dohode medzi Slovenskom a USA rokovať s Eduardom Hegerom a Borisom Kollárom

Decembrová inflácia vzrástla na 5,8 percenta, zdraželi najmä potraviny či stavebné materiály - diskusné fórum čitateľov