Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

03. apríla 2018

Detské spoznávanie prírody by malo byť o zážitkoch, nie o memorovaníIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Ďurčo
 
Bratislava 3. apríla (TASR) - Po veľkonočných sviatkoch mnoho škôl pripravuje pre svojich žiakov výlety do prírody. Nároky na kvalitu programu sa však zvyšujú, upozorňuje Inštitút aplikovanej ekológie Daphne, ktorý sa venuje príprave aktivít pre deti aj vzdelávaniu učiteľov.


"Za najdôležitejší aspekt ekovýchovy považujem samotný zážitok, keď deti majú možnosť vnímať prírodu všetkými zmyslami, keď sa prírody môžu fyzicky dotknúť, nazrieť pod povrch pôdy, namočiť si ruky do studenej vody potoka a prežiť radosť z objavenia živočíchov pod vyloveným kamienkom," opisuje koordinátorka ekovýchovy Daphne Miroslava Šárová.

Kým kedysi stačilo deťom rastliny a živočíchy ukázať a povedať im ich názvy, dnes programy obsahujú hry a zážitkové aktivity zamerané na rozvoj sociálnych kompetencií detí. "Úlohou učiteľa v dnešnej dobe je byť sprievodcom pre žiakov, ktorí spoznávajú svet na základe vlastných objavov a skúseností," myslí si produktová manažérka Daphne Jana Adamová.

Školy využívajú aj možnosť výletov a exkurzií do chránených území, kde si deti priamo spájajú činnosť ľudí s dosahmi na prírodné ekosystémy. Daphne pozýva školy aj do takzvaných území európskeho významu, kde výskyt vzácnych druhov a biotopov prispel k tomu, že boli zaradené do Európskej sústavy chránených území Natura 2000.

V tomto roku sa takýchto programov zúčastnilo viac ako 3000 žiakov z vyše 50 základných a materských škôl. Finančne ich podporila Európska únia aj Ministerstvo životného prostredia SR. Okrem programov pre žiakov a vzdelávania učiteľov vďaka projektu vznikli aj publikácie a materiály, ktoré inšpirujú k častejšiemu pobytu detí v prírode.
 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Wohlleben sa v najnovšej knihe venuje súhre rastlín a zvierat
<< predchádzajúci článok
Video: Projekt Tugriki - kvarteto výrazných hudobníkov sa spojilo do novej česko-slovenskej superkapely

Detské spoznávanie prírody by malo byť o zážitkoch, nie o memorovaní - diskusné fórum čitateľov