Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

03. apríla 2018

PREBÚDZAJÚ SA: V Malých Karpatoch ochranári spočítali 1050 netopierovOrnitológ a chiropterológ, odborný pracovník UVLaF Ľuboš Korytár ukazuje odchyteného netopiera Večernicu hvízdavú (Pipistrellus pipistrellus), archívna snímka.Zdieľať
Ornitológ a chiropterológ, odborný pracovník UVLaF Ľuboš Korytár ukazuje odchyteného netopiera Večernicu hvízdavú (Pipistrellus pipistrellus), archívna snímka. Foto: TASR - Roman Hanc
 
Bratislava 3. apríla (TASR) - Aprílové oteplenie už prebudilo aj netopiere. Ochranári preto definitívne ukončili ich sčítanie na zimoviskách, ktoré prebiehalo od novembra. V Malých Karpatoch bolo počas neho skontrolovaných viac ako 40 jaskýň, štôlní a pivníc, kde zimovalo spolu takmer 1050 netopierov.


"Vzhľadom na nočný spôsob života netopierov máme len obmedzené možnosti, ako ich pozorovať a skúmať. Počas ich zimného spánku sa k nim môžeme dostať veľmi blízko, a preto je sčítanie na zimoviskách jednou z najstarších metód výskumu týchto živočíchov. Údaje nám pomáhajú zisťovať, k akým zmenám v priebehu rokov dochádza," objasňuje Michal Noga z mimovládnej organizácie SAOLA.

Zimný spánok netopiera je veľmi hlboký. Srdce mu udrie len štyrikrát za minútu a nadýchne sa len raz za hodinu. Životné procesy sa spomalia a jeho telesná teplota klesne často na 1 - 5 stupňov Celzia. V tomto čase sú netopiere veľmi zraniteľné. Hrozbou sú pre nich predátori - najmä kuny, ale ohroziť ich môže napríklad aj pleseň.

Negatívny vplyv má aj opakované vyrušovanie netopiera. Na svoje prebudenie totiž spotrebuje veľa energie, ktorá mu na jar potom chýba. Veľkým nebezpečenstvom je kladenie ohňa v zimnom období v štôlňach alebo v jaskyniach – dym môže zadusiť netopiere skôr, ako sa stihnú prebrať a z ohrozeného miesta odletieť.

"Počet vhodných podzemných priestorov pre netopiere je obmedzený, preto má význam chrániť každý jeden z nich," pripomína Noga. Preto sa SAOLA chystá zabezpečovať v Malých Karpatoch ochranu významných lokalít pre netopiere, ale aj pre salamandry a iné obojživelníky. Okrem toho v spolupráci s ďalšou mimovládnou organizáciou chystá viacero akcií pre verejnosť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Skupina Hex štartuje turné Hex feat. Silné reči Tour, začína v Prešove
<< predchádzajúci článok
Video: Metallica na koncerte v Prahe zahrala český hit, pri ktorom bola celá hala vo vytržení

PREBÚDZAJÚ SA: V Malých Karpatoch ochranári spočítali 1050 netopierov - diskusné fórum čitateľov