Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. apríla 2007

Disciplinárny senát NS vrátil Hrubalov prípad nižšiemu súduDisciplinárny senát Najvyššieho súdu (NS) SR vrátil prípad priestupku sudcu Špeciálneho súdu (ŠS) Jána Hrubalu prvostupňovému disciplinárnemu súdu. Zároveň dnes na zasadnutí zrušil ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) - Disciplinárny senát Najvyššieho súdu (NS) SR vrátil prípad priestupku sudcu Špeciálneho súdu (ŠS) Jána Hrubalu prvostupňovému disciplinárnemu súdu. Zároveň dnes na zasadnutí zrušil predchádzajúce prvostupňové rozhodnutie z januára 2006, podľa ktorého mal byť sudca Hrubala potrestaný pokutou 15-tisíc korún za to, že v júli 2005 zavinil dopravnú nehodu a po nej sa odmietol podrobiť dychovej skúške. Proti tomuto trestu sa po minuloročnom rozhodnutí na NS odvolala Súdna rada, ktorú podporilo aj

ministerstvo spravodlivosti (MS). Hrubalu totiž navrhovali uznať za vinného zo závažného disciplinárneho priestupku.

Podľa zdôvodnenia NS by mal teraz prvostupňový súd dokázať, že správanie Hrubalu hneď po nehode bolo logické, komunikoval s okolím bez vážnejších problémov. Rozhodnutie NS v tomto prípade by mohlo byť precedensom pre prípadné budúce disciplinárne tresty pre sudcov, preto nariadil predseda disciplinárneho senátu, ako má postupovať prvostupňový súd. Navrhol, aby bol opäť vypočutý k nehode privolaný lekár a znalec, ktorý by sa vyjadril k amnézii, ktorú podľa lekárskej správy Hrubala utrpel po nehode následkom otrasu mozgu a poranenia krčnej chrbtice. "Ja sám neviem vysvetliť svoje konanie, či bolo logické alebo nie. Je možné, že bolo logické, ale nepamätám si to," povedal o svojom konaní po nehode Hrubala.

Zástupca Súdnej rady a MS dnes trvali na odvolaní ako aj na návrhu disciplinárneho potrestania Hrubalu. Keďže ide o sudcu, trest by mal byť o to prísnejší. Navrhli pre Hrubalu preloženie na súd nižšieho stupňa alebo zníženie funkčného platu. Ako sa dnes vyjadril Hrubala, nespochybňuje "pozitívnu motiváciu navrhovateľov", ktorá má svoju etickú stránku. Mrzí ho ale, že navrhovatelia spochybňujú lekárske správy o jeho strate pamäti po nehode. Viackrát pred senátom odmietol, že by nehodu spôsobil pod vplyvom alkoholu, aj keď Súdna rada v odvolaní poukázala na to, že v minulosti už spôsobil dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu. Disciplinárny senát to však nebral ako možnú recidívu.

Podľa oficiálneho stanoviska, ktoré agentúre SITA poskytlo MS, "ministerstvo už nemôže do tohto prípadu zasiahnuť, pretože bývalé vedenie uprednostnilo priateľstvo nad zákonom. Dokazuje to aj posledný návrh pána Lipšica (navrhnutá novela Trestného zákona), v ktorom žiada prísne tresty pre vodičov, ktorí odmietnu dychovú skúšku, ale v prípade svojho kamaráta bol zhovievavý a mierny."© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Gašparovič otvoril priemyselný park v Myjave
<< predchádzajúci článok
Le Pen zajtra oznámi, koho bude voliť

Disciplinárny senát NS vrátil Hrubalov prípad nižšiemu súdu - diskusné fórum čitateľov

Arogancia privilegovaných1.5. 2:52:07