Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

12. októbra 2017

Diskusiám o peniazoch v partnerskom vzťahu sa nevyhýbajteAj keď sú peniaze jednou z najviac diskutovaných spoločenských tém, v partnerskom vzťahu sa jej partneri vyhýbajú.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 
Bratislava 12. októbra (TASR) - Aj keď sú peniaze jednou z najviac diskutovaných spoločenských tém, v partnerskom vzťahu sa jej partneri vyhýbajú. Veľa dvojíc pred vstupom do manželstva nielenže nepozná príjmy svojho partnera, ale ani nevie koľko a na čo partner peniaze míňa. Podľa prieskumu Nadácie PARTNERS má úplný prehľad o výdavkoch partnera len necelá štvrtina domácností, pritom viac než polovica funguje na spoločnom účte.


Podľa odborníkov je to v manželstve podobné ako pri podnikaní - ak majiteľ netuší, aké má príjmy a výdavky, je len otázka času, kedy firmu zatvorí. Základom zdravých manželských financií je preto dôkladný prehľad o finančných tokoch v domácnosti.

"Klientom ako prvé radím, spísať spoločné príjmy aj výdavky. Následne si treba stanoviť ciele, čo treba kúpiť alebo zariadiť v blízkej budúcnosti. Prehľad im ukáže, koľko peňazí majú spolu k dispozícii a koľko budú potrebovať, aby domácnosť fungovala bez zaváhania," vysvetľuje Matej Kovařík z PARTNERS GROUP SK.

To, ako sú na tom partneri finančne, podľa Kovaříka, by malo byť jasné ešte pred vstupom do manželstva. Aj keď sa hovorí, že manželstvo by malo obstáť nielen v dobrých, ale i tých horších časoch, je dobré vedieť vopred, do čoho partneri vstupujú a aké finančné návyky do spoločnej domácnosti prinášajú. "Chaos pri spoločnom hospodárení hrozí najmä vtedy, ak nie sú nastavené jasné pravidlá a partneri odmietajú prevziať zodpovednosť za zlé finančné rozhodnutia," vysvetľuje odborník. Preto je potrebné rozdeliť jednotlivé úlohy a nastaviť si očakávania partnerov.

Dôvera je základ každého fungujúceho vzťahu. Ak sa partneri rozhodnú pre oddelené účty, je to v poriadku, ale s možnosťou vzájomného nahliadnutia do účtov.

"Ak sa rozhodnete pre oddelené účty, založte si aj jeden spoločný - rezervný účet, na ktorom si budete mesačne odkladať vopred dohodnutú čiastku a vytvárať finančnú rezervu. Veľmi dôležité je, aby tieto financie boli oddelené od vášho bežného účtu. Na rezervnom účte máte mať odloženú železnú rezervu na neočakávané situácie, mimoriadne výdavky a spoločné ciele. V prípade, že dostanete odmenu v práci, takisto ju odložte na tento rezervný účet," radí Kovařík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Bratislave aj Košiciach štartuje festival Jeden svet
<< predchádzajúci článok
V Bratislave prezentovali prvú knihu Rafika Schamiho v slovenčine

Diskusiám o peniazoch v partnerskom vzťahu sa nevyhýbajte - diskusné fórum čitateľov