Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

10. októbra 2017

Prepadla vás jesenná únava? Pomôcť môže aj čokoládaPočas jesene môže ľudskému organizmu chýbať tzv. hormón šťastia – serotonín. Odborníci radia podporiť jeho produkciu konzumáciou tmavej čokolády s minimálne 70-percentným obsahom kakaa.Zdieľať
Prepadla vás jesenná únava? Pomôcť môže aj čokoláda

Jesennú únavu považujú odborníci za reálny fenomén, ktorý postihuje stále viac ľudí. Prejavuje sa podľa nich vyčerpanosťou, nedostatkom energie či dlhodobým pocitom zhoršenej nálady či dokonca smútku. Experti odporúčajú riešenia, ktorými možno jesennej únave čeliť.

Tekutiny a čerstvý vzduchPrvým z nich je správny pitný režim. Telo podľa odborníkov signalizuje nedostatok tekutín v podobe bolesti hlavy, únavy i tráviacich ťažkostí. Pravidelný pitný režim pomáha metabolizmu, má priaznivý účinok na stav pokožky, činnosť mozgu a môže pomôcť aj pri častej únave počas sychravých dní.

"Akýkoľvek pohyb pomáha prekysličovať organizmus a v konečnom dôsledku uvoľňuje do tela endorfíny. V boji proti jesennej únave však väčšine klientov odporúčam pohyb na čerstvom vzduchu," priblížil ďalší tip na boj proti jesennej únave fitnes tréner Edo Polakovič. Ľudia, ktorí sa necítia na beh či príliš náročné aktivity, sa podľa jeho slov do nich nemusia nútiť. "Postačí aj osviežujúca prechádzka," dodal.
 
 

Wellness a dobrá strava


Wellness a spa procedúry sú podľa expertov ďalšou možnosťou, ako sa dostať do fyzickej aj duševnej pohody. Napríklad saunovanie telo zahreje a zrelaxuje. Potenie pomáha eliminovať toxíny, teplo napomáha regenerácii a bojuje proti vírusom. Blahodarný účinok majú tiež aromatické kúpele s esenciálnymi olejmi.

Správne zloženie stravy môže podľa odborníkov tiež prispieť k eliminácii jesennej únavy. Popri obmedzovaní cukrov a tukov by ľudia nemali zabúdať na bielkoviny, ktoré sú "kľúčom" k energii. "Bielkoviny nasýtia viac a pocit sýtosti po ich konzumácii obvykle pretrváva dlhšie než po tukoch alebo sacharidoch," hovorí gastroenterológ Peter Minárik. Dostatok proteínov obsahuje napríklad obohatený jogurt alebo cottage cheese so semiačkami zo slnečnice, tekvice a goji.

Počas jesene môže ľudskému organizmu chýbať tzv. hormón šťastia – serotonín. Odborníci radia podporiť jeho produkciu konzumáciou tmavej čokolády s minimálne 70-percentným obsahom kakaa, ktorá obsahuje aj množstvo antioxidantov. Pozitívne vplývajú na kardiovaskulárny systém a podporujú prirodzený obranný mechanizmus ľudského organizmu.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Tablety netreba deťom zakázať, no viesť ich treba i k tvorivým hrám (7. 10. 2017)
 Pozrite si zoznam sušienok, ktoré obsahujú jedovatý fipronil. Skontrolujte, či ich nemáte doma (6. 10. 2017)
 Na jeseň číha na ľudí chrípka i prechladnutie. Ako sa na ne pripraviť? (3. 10. 2017)
 RADÍME: Pozor na nehodu so zverou (26. 9. 2017)
 Domáci lekár: 8 účinných receptov proti chrípke a kašľu (22. 9. 2017)
 Odblokovať deťom strach zo školy môžu i spoločenské hry (18. 9. 2017)
 Ako naučiť vaše dieťa písať číslice? Pomôžu vám tieto obrázky (14. 9. 2017)
 Ako využiť hnev vo svoj vlastný prospech? (14. 9. 2017)
 RADÍME: Správne sedenie školákov má význam pre chrbticu aj písanie (13. 9. 2017)
 Tipy a rady, ako prekonať strach zo zubára, šoférovania, vzťahu a iných vecí (28. 7. 2017)nasledujúci článok >>
Pripravte si svojho tátoša na zimu čo najlepšie
<< predchádzajúci článok
Zaujímavosti týždňa: Slovenský dokument uspel v konkurencii 2500 filmov

Prepadla vás jesenná únava? Pomôcť môže aj čokoláda - diskusné fórum čitateľov