Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. septembra 2019

Divadlo Andreja Bagara jubilejnú 70. sezónu patrične osláviNa snímke budova Divadla Andreja Bagara.Zdieľať
Na snímke budova Divadla Andreja Bagara. Foto: FOTO TASR/Štefan Puškáš
Nitra 8. septembra (TASR) – Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre pripravuje na svoju jubilejnú 70. sezónu viacero sprievodných podujatí. Mnohé z nich sa budú týkať práve 70-ročnej histórie divadla.


DAB počas sezóny 2019/2020 chystá sériu výstav, ktorých cieľom je prezentácia hercov, režisérov, dramaturgov a ďalších osobností, ktoré v divadle pôsobili. „V internom angažmáne sme mali od roku 1949 vyše 240 umelcov a práve ich si chceme pripomenúť a sprítomniť v našich priestoroch,“ uviedla projektová manažérka DAB Slavka Civáňová.

Jedným z dôležitých projektov bude aj výstava s názvom nežná.nr, ktorá bude sprístupnená v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, 16. novembra, v rámci Noci divadiel. „Táto výstava zdokumentuje aktivity našich divadelníkov v roku 1989, ktorí boli práve v tom čase na zájazde v Moskve. Po návrate sa stali dôležitou hybnou silou novembrových udalostí v Nitre a nitrianskom regióne,“ uviedla Civáňová.

Históriu divadla pripomenie aj veľká publikácia, ktorú DAB pripravuje už dlhší čas. Kniha s názvom Divadlo Andreja Bagara v Nitre 70 má ísť už na budúci týždeň do tlače. „Na knihe, ktorá bude mapovať históriu divadla, pracuje sedem autorov a ďalších asi 15 ľudí. Pôjde o veľkú vizuálnu publikáciu s vyše 500 fotografiami, ktorá bude čitateľov sprevádzať históriou, osobnosťami, ale aj rôznymi udalosťami, ktoré boli pre divadlo dôležité,“ vysvetlila Civáňová.

Ako pripomenula, DAB bude aj v jubilejnej sezóne ponúkať svojim divákom i školám rôzne vzdelávacie a kultúrne podujatia. Pôjde o rôzne výstavy, prednášky, workshopy a diskusie s hercami a divadelnými tvorcami s názvom Divadlo PLUS.

Súčasťou sprievodných podujatí budú aj dramaturgické úvody k vybraným predstaveniam, tvorivé dielne, prehliadky zákulisia divadla, či odborná prax pre študentov umenovedných odborov vysokých škôl. „Chceme vyjsť aj pred divadlo a v tomto období sa už pracuje na dizajnovom sedení s názvom Divadelná zóna. Tento projekt získal podporu z mesta Nitra a z Nitrianskej komunitnej nadácie. Ide o systém rôznych sedení vo verejnom priestranstve pred budovou DAB. Je to súčasť našej snahy skrášliť priestor pred divadlom,“ dodala Civáňová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
India objavila stratený lunárny modul, kontakt sa obnoviť nepodarilo
<< predchádzajúci článok
Narodeninový koncert Boris Filan 70 bude poctou známemu umelcovi

Divadlo Andreja Bagara jubilejnú 70. sezónu patrične oslávi - diskusné fórum čitateľov