Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. októbra 2009

Do dražby pôjde obraz s rekordnou vyvolávacou cenouAukčná spoločnosť ART INVEST v rámci aukcie výtvarného umenia a starožitností uskutoční dražbu obrazu „Hliadka“ od slovenského maliara Cypriána Majerníka s vyvolávacou cenou 260-tisíc eur bez ...Zdieľať
BRATISLAVA 20. októbra (WN/PR) - Aukčná spoločnosť ART INVEST v rámci aukcie výtvarného umenia a starožitností uskutoční dražbu obrazu „Hliadka“ od slovenského maliara Cypriána Majerníka s vyvolávacou cenou 260-tisíc eur bez aukčnej prirážky. Takáto vysoká vyvolávacia cena je zatiaľ rekordom v histórii dražieb slovenských obrazov.


Obraz Hliadka namaľoval Cyprián Majerník v roku 1940, v čase vrcholného obdobia jeho tvorby. Dielo znázorňuje jazdca na pasúcom sa koni, autor použil olej na plátne s rozmermi 81 x 65 cm. Maľby koní a dedinská problematika patrili k jednému z hlavných motívov Majerníkových diel. Neskôr do jeho tvorby prenikli tragické námety utečencov, zajatcov, hliadok a vydedencov. Obraz je publikovaný v oboch zatiaľ vydaných maliarových monografiách.

V porovnaní s predošlými dielami dochádza vo vrcholnom období u autora k výraznej zmene farebnosti, používa zemité tóny, okrové, hnedé, červené a čierne, mení prístup k svetlu. Maľba „Hliadka“ patrí k najvýznamnejším Majerníkovým dielam vôbec. Spolu s autorovými ďalšími 39 prácami bolo vystavené v roku 1940 na jeho súbornej výstave v Alšovej sieni Umeleckej besedy v Prahe. Obraz v roku 1948 zapožičal jeho vtedajší majiteľ československej vláde na Bienále výtvarného umenia v Benátkach. O význame maľby svedčí aj list samotného maliara, v ktorom žiada majiteľa o zapožičanie diela pre túto výstavu (pozn. autora: tento list má spoločnosť ART INVEST k dispozícii).

Aukcia spoločnosti ART INVEST ponúkne 230 prác slovenských aj svetových majstrov, okrem iného aj sériu diel od Andyho Warhola, grafiku od Salvatora Dalího, diela Martina Benku, M. A. Bazovského, Janka Alexyho či Kolomana Sokola. Ďalšou raritou bude obraz „Na levočskom trhu“ od košického modernistu Konštantína Bauera, ktorého tvorba sa na trhu s umením prakticky nevyskytuje.

„Obraz Hliadka patrí k prelomovým dielam Majerníkovej tvorby. V roku 1948 dokonca tento obraz vybralo vtedajšie Ministerstvo informácii na reprezentáciu Československého umenia na prvom povojnovom Bienále v Benátkach. Som veľmi rád, že tento obraz sa vrátil k nám na Slovensko po 30. rokoch, počas ktorých bol v Holandsku. Výška vyvolávacej ceny je odrazom umeleckej a historickej hodnoty tohto diela. Predpokladáme, že záujem o tento obraz bude najmä zo strany súkromných zberateľov a veríme, že aukcia bude úspešná“, povedal Michal Volčko, konateľ spoločnosti ART INVEST.

Doteraz najdrahší slovenský obraz bol vydražený v hodnote 100 000 eur. Išlo o dielo Ľudovíta Fullu, s názvom V poli na jeseň (1947). Jedno z Majerníkových diel s názvom Maska už teraz figuruje v top 10 najdrahšie vydražených slovenských obrazov na Slovensku.

Cyprián Majerník sa narodil 24. novembra 1909 vo Veľkých Kostoľanoch a patril k talentovaným mladým slovenským maliarom. V roku 1926 začal študovať maliarstvo na Akadémii výtvarných umení v Prahe ako jeden z najmladších študentov. Prvú samostatnú výstavu mal v Prahe v roku 1935. Veľký vplyv mal naňho Francisco Goya. Jeho tvorbu zasiahla nevyliečiteľná choroba, ktorej podľahol ako 36-ročný 4. júla 1945 v Prahe.

Aukcia sa uskutoční 25. októbra o 15.00 v bratislavskom hoteli Devín. Podujatie je otvorené pre verejnosť, ako i pre zástupcov médií. Predaukčná výstava diel začne v galérii ART INVEST na Dobrovičovej ulici 7 v Bratislave v čase od 12.00 – 18.00.

Aukčná spoločnosť ART INVEST sa špecializuje na aukčný predaj umenia a starožitností. Vznikla ako sesterská firma galérie Degas. Okrem toho usporadúva výstavy výtvarného umenia na Slovensku. Vo svojom registri ponúka diela vyše 140 slovenských a svetových autorov.

Podrobné informácie o jednotlivých dielach sú dostupné v aukčnom katalógu na stránke www.artinvest.sk.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Konzervatívny inštitút získal ocenenie Templeton Freedom Award 2009
<< predchádzajúci článok
Austrálčania museli opustiť svoje domovy pred požiarom