31. januára 2006

Dve asistencie Višňovského ani Gáboríkov gól nepomohli

Ani dve asistencie slovenského obrancu Ľubomíra Višňovského nestačili na odvrátenie prehry Los Angeles na ľade Anaheimu. Oba celky tak zohrali odvetu za duel zo sobotnej noci, kedy “káčeri” ...

NEW YORK 31. januára (WN/SITA) - Ani dve asistencie slovenského obrancu Ľubomíra Višňovského nestačili na odvrátenie prehry Los Angeles na ľade Anaheimu. Oba celky tak zohrali odvetu za duel zo sobotnej noci, kedy “káčeri” triumfovali na pôde “kráľov“ presvedčivo 6:2. Väčšina pozornosti sa sústredila na Teemu Selänneho, ktorý potreboval už len dva body, aby sa stal 70. hráčom v histórii NHL, ktorý dosiahol métu 1000 bodov. Fínskemu útočníkovi sa to napokon podarilo, keď dvomi presnými zásahmi dopomohol svojmu tímu k triumfu 4:3 po predĺžení. “V histórii to dokázalo iba 70 hráčov, takže je to pre mňa veľká česť,” tešil sa ešte len siedmy Európan, ktorý v najslávnejšej hokejovej súťaži na svete dosiahol spomínaný míľnik. “Som veľmi šťastný, že som vždy hral s takými výbornými hráčmi, ktorí mi veľmi pomohli. Bez nich by som to nikdy nedokázal,” dodal rozradostený strelec. “Sme naňho naozaj hrdí. Nie je to len veľký hráč, ale aj veľký človek. Všetci chlapci ho majú radi,” pochválil 35-ročného veterána obranca Scott Niedermayer, ktorý sa v nadstavenom čase postaral o to, že dôležitý okamih jeho spoluhráča nebude mať trpkú príchuť prehry. Philadelphia v noci zavítala do domovského stánku New York Rangers a aj keď v polovici poslednej tretiny ešte prehrávala 0:2, nakoniec sa jej hráči mohli radovať z výhry 3:2 po predĺžení. “Myslím, že šťastie bolo na našej strane. Tak to niekedy býva, keď tvrdo pracujete celých 60 minút a aj v predĺžení,” povedal autor asistencie pri víťaznom góle a bývalý útočník newyorského tímu Petr Nedvěd. Hrdinom stretnutia bol mladý obranca “letcov” Joni Pitkänen, ktorý nastúpil na svoj tretí zápas od návratu po zranení. Najskôr po asistencii slovenského centra Michala Handzuša vsietil úvodný gól svojich farieb, čím ukončil strelecké trápenie Philadelphie trvajúce takmer 137 minút, aby hneď prvou strelou predĺženia rozhodol o držiteľovi dvoch bodov. “Samozrejme, že som sklamaný. Boli sme vo vedení, ale takéto

veci sa niekedy stávajú,” smutne skonštatoval gólman “jazdcov” Henrik Lundqvist, ktorý dlho úspešne odrážal nebezpečné akcie hostí a celkovo kryl 37 streleckých pokusov. Detroit mal raketový nástup do duelu na pôde Minnesoty, keď po úvodnej časti hry vyhrával už 4:0. Domáci však zbrane nezložili, príkladne zabojovali a v priebehu druhej dvadsaťminútovky aj zásluhou jedného presného zásahu trenčianskeho odchovanca Mariána Gáboríka sa dotiahli na súpera na rozdiel jediného gólu. O tom, že všetky body si aj tak odvezú “červené krídla”, rozhodol na začiatku poslednej tretiny nečakaný strelec, švédsky zadák Andreas Lilja. “Robert Lang mi prihral a ja som sa len snažil trafiť bránku, pred ktorou clonil Steve Yzerman,” skomentoval víťazný zásah samotný autor, ktorý sa tak po dlhých 71 zápasoch konečne mohol radovať z gólu. “Divosi” po ňom ešte dokázali znížiť, no vyrovnať sa im už nepodarilo. “Jednotka za snahu neznamená veľa, keď aj tak nevyhráte,” vyjadril nespokojnosť najproduktívnejší hráč Minnesoty Brian Rolston. St. Louis sa proti Calgary aj napriek odchodu svojich dvoch najlepších hráčov, Mikea Sillingera do Nashvillu a Douga Weighta do Caroliny, mohlo nečakane tešiť ešte len z druhého víťazstva z posledných 13 zápasov. Hrdinom duelu bol nováčik Lee Stempniak, ktorý bol v nedeľu povolaný do prvého tímu z farmy AHL v Peorii. Mladík najskôr po asistencii Vladimíra Országha vsietil druhý gól svojho mužstva znamenajúci predĺženie, aby v piatej sérii samostatných nájazdov úspešnou exekúciou rozhodol o zisku dvoch bodov pre domácich “bluesmanov”. “Každý chce byť kľúčovým hráčom a ja som rád, že som bol jedným z nich,” neskrýval potešenie 22-ročný hokejista. Hráči Ottawy dostali v noci pred svojím vypredaným hľadiskom prekvapujúci výprask 0:5 od divízneho konkurenta z Bostonu. Aj napriek tomu, že mali počas celého zápasu výraznú streleckú prevahu 44:24, nedokázali “senátori” skvelého Tima Thomasa v bránke hostí prekonať. Ten si tak na účet pripísal svoje premiérové čisté konto v prestížnej profilige a stal sa zaslúžene prvou hviezdou zápasu. “Už som sa skoro zmieril s tým, že si v NHL nezahrám,” nechal sa po stretnutí počuť hrdina zápasu, ktorý minulú sezónu odohral vo Fínsku a aktuálny ročník začal na farme v Providence. “Byť povolaný naspäť do tímu bolo ako oživenie starého detského sna,” dodal už 31-ročný Thomas. Jeho náprotivok Ray Emery si naopak vybral slabší deň, keď na päť gólov v jeho sieti stačilo “medveďom” 24 striel. Toronto v noci potrestalo nedisciplinovanosť domácej Floridy tromi presnými zásahmi v presilových hrách a ukončilo čiernu sériu ôsmich prehier v rade. “Celkovo sme ešte nehrali dobre. Musíme sa viac vyhýbať trestnej lavici, no aj tak sme si našli cestu za víťazstvom. Snáď nám to do ďalších stretnutí pomôže,” zhrnul Darcy Tucker. Za “javorové listy” sa tromi asistenciami blysol švédsky center Mats Sundin.

Pondelok - sumáre:

NY Rangers - Philadelphia 2:3 po predĺžení (1:0, 0:0, 1:2 - 0:1)

Góly: 19. Jágr (Straka, Ťuťin), 49. Ručinský (Sýkora, J. Ward) - 51. Pitkänen (S. Kapanen, HANDZUŠ), 59. M. Richards (Meyer, Savage), 62. Pitkänen (Knuble, Nedvěd). Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:40. Brankári: Lundqvist - Esche. Diváci: 18 200.

Florida - Toronto 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)

Góly: 37. O. Jokinen (Nieuwendyk, Bouwmeester), 54. Nieuwendyk (Horton) - 13. Kilger (Harrison, Domi), 35. Wellwood (J. Allison, Sundin), 43. Tucker (J. Allison, Sundin), 52. O’Neill (Sundin, Steen). Vylúčení: 10:8 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:32. Brankári: Luongo - Belfour. Diváci: 16 802.

Ottawa - Boston 0:5 (0:2, 0:3, 0:0)

Góly: 16. P. Bergeron (Boyes), 19. Boyes (Sturm, Gill), 26. Boynton (Axelsson), 30. Sturm (Boyes, Boynton), 34. Samsonov (Leetch, Leahy). Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 44:24. Brankári: Emery - Thomas. Diváci: 19 551.

St. Louis - Calgary 3:2 po sam. nájazdoch (0:0, 2:2, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 28. McClement (Glumac, Bäckman), 37. Stempniak (ORSZÁGH, Čajánek), rozhodujúci sam. nájazd premenil Stempniak - 22. Langkow (Amonte), 25. Nilson (Iginla, Robyn Regehr). Vylúčení: 9:8 na 2 min, navyše B. Jackman na 5 min - Phaneuf na 5 min (obaja za bitku), presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 18:31. Brankári: Sanford - Kiprusoff. Diváci: 13 310.

Minnesota - Detroit 4:5 (0:4, 3:0, 1:1)

Góly: 24. GÁBORÍK (Dupuis, Tjärnqvist), 37. T. White (Rolston), 38. Zjuzin (Veilleux, P.-M. Bouchard), 55. Kuba (Daigle, Schultz) - 5. Yzerman (Shanahan, Jason Williams), 6. Lang (Jason Williams, Holmström), 10. Mikael Samuelsson (Zetterberg), 18. Zetterberg (Mikael Samuelsson, Lidström), 52. Lilja (Lang, Draper). Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše Draper (Detroit) na 5 min + DKZ za narazenie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 16:27. Brankári: Fernandez (21. Roloson) - Osgood (40. Legace). Diváci: 18 568.

Dallas - San Jose 3:2 po predĺžení (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)

Góly: 7. P. Boucher (Zubov, Arnott), 56. Zubov (Guerin, S. Barnes), 65. Arnott (Morrow, Robidas) - 25. McCauley (Dimitrakos, K. McLaren), 49. Cheechoo (J. Thornton, M. Smith). Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:16. Brankári: Turco - Nabokov. Diváci: 17 108.

Anaheim - Los Angeles 4:3 po predĺžení (0:1, 2:1, 1:1 - 1:0)

Góly: 28. Selänne (S. Niedermayer, Beauchemin), 40. Getzlaf (McDonald, S. Niedermayer), 49. Selänne (McDonald, Carney), 62. S. Niedermayer (Marchant) - 20. D. Brown (Belanger, Avery), 36. D. Armstrong (Frolov, VIŠŇOVSKÝ), 58. Corvo (Cammalleri, VIŠŇOVSKÝ). Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše Parros (Los Angeles) na 10 min osobný trest, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 45:32. Brankári: Bryzgalov - Garon. Diváci: 17 174.

FOTO : SITA/AP