Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. januára 2007

Kadima postaví do prezidentského súboja Šimona PeresaKandidátom vládnej strany Kadima na post izraelského prezidenta bude nositeľ Nobelovej ceny mieru, podpredseda vlády a bývalý šéf izraelskej diplomacie Šimon Peres. Informuje o tom agentúra AFP s ...Zdieľať

JERUZALEM 28. januára (WEBNOVINY) - Kandidátom vládnej strany Kadima na post izraelského prezidenta bude nositeľ Nobelovej ceny mieru, podpredseda vlády a bývalý šéf izraelskej diplomacie Šimon Peres. Informuje o tom agentúra AFP s odvolaním na vysokopostaveného predstaviteľa Kadimy, ktorý si prial zostať v anonymite. O nominácii Peresa do súboja o post prezidenta židovského štátu rozhodla v nedeľu v Jeruzaleme rada ministrov Kadimy. Zámer nominovať na tento post túto ikonu izraelskej politiky ohlásil už vo štvrtok premiér a predseda Kadimy Ehud Olmert.

Peres bol dlhé roky predsedom ľavicovej Strany práce, koncom roka 2005 však vstúpil do Kadimy, ktorú založil vtedajší premiér Ariel Šaron a ktorej vedenie po zhoršení Šaronovho zdravotného stavu prevzal súčasný premiér Olmert. Peres zatiaľ súhlas s nomináciou nepotvrdil.

V Izraeli volí prezidenta parlament v tajnej voľbe. Súčasnému prezidentovi Moše Kacavovi sa končí funkčné obdobie v júli tohto roku. Je však možné, že Kacav z tohto postu odíde predčasne - vyšetrujú ho totiž v súvislosti s údajným znásilnením a ďalšími zločinmi, ktorých sa mal vo funkcii dopustiť. Izraelský parlament vo štvrtok schválil Kacavovu žiadosť o dočasné uvoľnenie z funkcie z dôvodu jeho možného obvinenia. Dočasné uvoľnenie z funkcie umožní Kacavovi ponechať si prezidentskú imunitu.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ŽSK bude naďalej platiť za obce opatrovateľskú službu
<< predchádzajúci článok
Fico nevidí dôvod, aby štát "kŕmil" súkromné poisťovne