Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. októbra 2019

Elektronický občiansky preukaz bude použiteľný v štátoch EÚIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Pavel Neubauer
Bratislava 8. októbra (TASR) – Elektronický občiansky preukaz budú môcť občania používať vo viacerých členských štátoch Európskej únie (EÚ). TASR o tom informovali z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR.


Podľa rezortu vnútra schválila Európska komisia notifikáciu slovenskej schémy elektronickej identifikácie v najvyššej úrovni zabezpečenia, čo má znamenať povinnosť všetkých členských štátov EÚ uznávať slovenské elektronické občianske preukazy a elektronické povolenia na pobyt cudzinca.

"Občania SR a cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku budú môcť vybavovať agendu v zahraničí z pohodlia domova cez internet. Elektronický občiansky preukaz /eID karta/ a povolenie na pobyt cudzinca /eDoPP karta/ sú teda uznanými prostriedkami bezpečnej elektronickej komunikácie aj pre verejné e-služby iných štátov," uviedla ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

Slovensko má byť 12. štátom EÚ, ktorý absolvoval notifikačný proces, čím sa pripojil ku krajinám, ako Nemecko, Taliansko, Chorvátsko, Estónsko, Španielsko, Luxembursko, Belgicko, Portugalsko, Veľká Británia, Česká republika a Holandsko. Rezort vnútra taktiež avizuje prípravu e-Governmentu na to, aby mohli cudzinci používať slovenské elektronické služby.

Slovensko začalo proces v apríli tohto roka sprístupnením dokumentácie ostatným členským štátom. "Hodnotenie koordinovalo Dánsko a aktívne sa doň zapojili experti z Francúzska, Nemecka, Talianska, Slovinska a Maďarska. Zaujímali sa o postupy pri prijímaní a vydávaní našich elektronických dokladov, o ich bezpečnostné prvky, kryptografické algoritmy či samotný mechanizmus prihlasovania," uviedla Saková. Na základe záverečnej správy z tohto hodnotenia všetky členské štáty odsúhlasili slovenskú identifikačnú schému na najvyššej úrovni zabezpečenia.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prvý Kemp dualistov ŽSR absolvovalo dvadsať najlepších študentov
<< predchádzajúci článok
Británia zmenila plán dočasného colného režimu po brexite bez dohody

Elektronický občiansky preukaz bude použiteľný v štátoch EÚ - diskusné fórum čitateľov