Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

26. januára 2023

Europol a FBI zasiahli proti sieti vydieračov, ktorí prostredníctvom ransomvéru Hive vydierali viac ako 1500 subjektov na celom sveteRozsiahlu operáciu uskutočnili spoločne orgány činné v trestnom konaní v Európe a Spojených štátoch.Zdieľať
Europol a FBI zasiahli proti sieti vydieračov, ktorí prostredníctvom ransomvéru Hive vydierali viac ako 1500 subjektov na celom svete

Americké ministerstvo spravodlivosti vo štvrtok oznámilo, že zlikvidovalo medzinárodnú sieť, ktorá prostredníctvom ransomvéru Hive vydierala viac ako 1500 subjektov na celom svete a získala tak stovky miliónov dolárov. Podľa agentúry AFP o tom informoval minister spravodlivosti USA Merrick Garland.


Rozsiahlu operáciu uskutočnili spoločne orgány činné v trestnom konaní v Európe a Spojených štátoch, uviedla agentúra AP s tým, že pri nej boli zhabané servery, zablokované stránky s platbami výkupného a obetiam vydierania boli poskytnuté dešifrovacie kľúče.

"Toto zabránilo vyplateniu výkupného vo výške viac ako 120 miliónov eur," uviedla policajná agentúra Európskej únie Europol.

Znefunkčnené boli aj rôzne darknetové trhoviská, doplnila AFP.

Francúzsky denník Le Monde na svojom webe napísal, že Europol podporil zapojené orgány činné v trestnom konaní koordináciou analýzy kryptomien a škodlivého softvéru, porovnávaním operatívnych informácií so svojimi databázami, ako aj poskytovaním ďalšej operatívnej analýzy a forenznej pomoci.

Likvidácia zločineckej siete bola možná vďaka spoločnému postupu policajných a justičných zložiek v Spojených štátoch i v Európe. Zapojilo sa do nej 13 krajín: Kanada, Francúzsko, Nemecko, Spojené štáty, Írsko, Litva, Holandsko, Nórsko, Portugalsko, Rumunsko, Španielsko, Švédsko a Spojené kráľovstvo.

Táto operácia nebola bezprecedentná. V januári 2021 sa uskutočnil podobný zásah proti aktivitám súvisiacim s ransomvérom NetWalker.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Katka Koščová a Dano Špiner vyrážajú na svoje MiniaTOUR
<< predchádzajúci článok
Egyptológovia objavili možno najstaršiu a najzachovalejšiu múmiu