Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. novembra 2011

Európska únia rozšírila sankcie voči sýrskemu režimuPri násilnostiach v Sýrii zahynulo vyše 70 ľudí V pondelok zahynulo pri násilnostiach v Sýrii viac než 70 ľudí. Išlo tak o jeden z najkrvavejších dní od začiatku povstania proti režimu prezidenta Baššára al-Asada. ...Zdieľať
bez nazvu Pri násilnostiach v Sýrii zahynulo vyše 70 ľudí


V pondelok zahynulo pri násilnostiach v Sýrii viac než 70 ľudí. Išlo tak o jeden z najkrvavejších dní od začiatku povstania proti režimu prezidenta Baššára al-Asada. Podľa údajov Sýrskeho observatória pre ľudské práva zastrelili bezpečnostné sily 27 civilistov, pri vzájomných zrážkach zahynulo 34 vojakov a 12 zrejme armádnych dezertérov. Väčšinu obetí si vyžiadali násilnosti v nepokojnej provincii Dará.

"Dvadsaťtri ľudí zastrelili bezpečnostné sily rozostavené pozdĺž cesty medzi mestami Chirbit Ghazala a Hirák," uviedla organizácia vo vyhlásení. V rovnakej oblasti "zomrelo 34 vojakov pri zrážkach s ozbrojenými mužmi, očividne armádnymi dezertérmi, z ktorých dvanásti zomreli," píše sa ďalej. Štyroch ďalších civilistov zabili vládne sily v meste Homs.

Od 15. marca, keď v meste Dará vypukli prvé protesty proti vládnemu režimu, zahynulo podľa Organizácie Spojených národov pri násilnostiach v celej krajine už viac než 3500 ľudí.Odporúčame:
Jordánsky kráľ vyzval al-Asada, aby odstúpil
Diplomati EÚ pripravujú ďalšie sankcie voči Sýrii
Rusko odsúdilo pozastavenie členstva Sýrie v LAŠ
Američania chcú zo Sýrie urobiť druhú Líbyu, tvrdí Chávez BRUSEL 15. novembra (WEBNOVINY) - Rozšírené sankcie platia od utorka voči predstaviteľom autoritárskeho režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, schválili ich ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie v pondelok večer. Na zoznam ľudí, ktorí majú zákaz cestovať do EÚ, pribudlo ďalších 18 predstaviteľov režimu, ktorým tiež zmrazia účty v európskych bankách.

Na čiernom zozname EÚ sa už nachádza 74 osôb a 19 sýrskych spoločností. EÚ tiež zablokovala prístup al-Asadovho režimu k fondom Európskej investičnej banky. Ministri zahraničia zároveň privítali víkendové rozhodnutie Ligy arabských štátov (LAŠ), ktorá Sýrii pozastavila členstvo v organizácii, až kým sa al-Asad s povstalcami a demonštrantami nedohodne na ukončení násilia.

Arabská liga vyšle do Sýrie pozorovateľov

LAŠ vyšle svojich pozorovateľov do Sýrie, s Damaskom sa však potrebuje dohodnúť na podrobnostiach misie. Od sýrskeho režimu chce tiež garancie na ochranu a slobodu pohybu pre svoju misiu. V pondelok to povedal generálny tajomník LAŠ Nábil al-Arabí po stretnutí s arabskými ľudskoprávnymi skupinami a s predstaviteľmi sýrskej opozície v Káhire.

Rozhodnutie vyslať 500-člennú pozorovateľskú misiu nasleduje po pozastavení členstva Sýrie v arabskej lige, ktoré nadobudne účinnosť v stredu.

"Žiadni delegáti arabskej ligy, ktorí majú za úlohu chrániť civilistov, nepôjdu do Sýrie pred podpísaním memoranda o porozumení so sýrskou vládou, ktoré upresní povinnosti a práva oboch strán," vyhlásil al-Arabí.

Skupina pozorovateľov by mala podľa neho zahŕňať vojenských expertov a predstaviteľov médií a ľudskoprávnych organizácií. Ich úlohou bude navrhnúť opatrenia na ochranu civilistov v krajine. Bližšie podrobnosti o misii vrátane jej možného termínu majú dohodnúť ministri zahraničia krajín LAŠ, ktorí sa v stredu stretnú v Rabate.

Sýrčania zaútočili na zahraničné misie v Damasku

V sobotu v neskorých hodinách nahnevaní provládni demonštranti zaútočili na veľvyslanectvá Francúzska, Kataru, Saudskej Arábie a Turecka. Katar a Saudská Arábia boli medzi krajinami, ktoré hlasovali za pozastavenie členstva Sýrie v arabskej lige.

Turci na udalosti zareagovali predvolaním si sýrskeho chargé d'affaires v Ankare a k predvolaniu si sýrskeho veľvyslanca pristúpilo aj Francúzsko.

Sýrsky minister zahraničných vecí Valíd Mualím sa v pondelok za útoky na zahraničné misie v Damasku ospravedlnil. "Ako minister zahraničia sa za túto vec ospravedlňujem," povedal Muallím v pondelok na tlačovej konferencii v sýrskom hlavnom meste. Zároveň zdôraznil, že je dôležité, aby sa to už nezopakovalo. "Ochrana ambasád je súčasť našich povinností," podotkol.

Sýrski aktivisti zorganizovali protureckú demonštráciu

Stovky Sýrčanov zorganizovali v pondelok vo večerných hodinách protureckú demonštráciu v severnom meste Aleppo. Demonštranti mávali tureckými vlajkami a skandovali slogany ako Ďakujeme, turecká vláda a Ďakujeme, arabskí lídri, uviedla v utorok televízna stanica NTV.

Tisíce stúpencov režimu ozbrojení nožmi a obuškami napadli v sobotu turecké diplomatické misie v hlavnom meste Damask ako aj v Aleppe a Laktakíji. Dôvodom bola podpora Turecka rozhodnutiu Ligy arabských štátov pozastaviť pre krvavé zásahy proti demonštrantom Sýrii členstvo v organizácii.

LAŠ sa pre pozastavenie členstva Sýrie rozhodla v sobotu z dôvodu nedodržania podmienok dohody, ktorej cieľom je zastaviť násilie v krajine. Arabská liga podmienila jej návrat do 22-člennej organizácie realizáciou záväzkov vyplývajúcich z dohody, ktorá okrem iného obsahuje prepustenie politických väzňov, stiahnutie armády z obývaných oblastí, voľný pohyb pre médiá a začatie rokovaní s opozíciou. LAŠ v sobotu taktiež vyzvala svoje členské krajiny na stiahnutie veľvyslancov z Damasku.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bilančná suma Oberbank sa za rok zvýšila o vyše 90 %
<< predchádzajúci článok
Smer by podľa prieskumu mohol vládnuť sám

Európska únia rozšírila sankcie voči sýrskemu režimu - diskusné fórum čitateľov