Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. januára 2021

Európska únia žiada pre veľvyslanca plnohodnotný diplomatický štatút, Veľká Británia to odmietaEurópska únia (EÚ) v pondelok vyzvala Veľkú Britániu, aby jej veľvyslancovi v krajine priznala plnohodnotný diplomatický štatút, čo vláda v Londýne ...Zdieľať
britain_eu_diplomatic_spat_77270 3fc674e64fab4b9b9242c95484ca1d20 676x430 25.1.2021 (Webnoviny.sk) - Európska únia (EÚ) v pondelok vyzvala Veľkú Britániu, aby jej veľvyslancovi v krajine priznala plnohodnotný diplomatický štatút, čo vláda v Londýne odmieta. Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell britský postoj ostro kritizoval. Nenaznačil však či je Brusel pripravený k odvetným krokom.

Zastúpenia únie sú uznané ako diplomatické misie


V krajine, ktorá úniu definitívne opustila v závere minulého roka, nemá vôbec prvý veľvyslanec únie Joao Vale de Almeida plnohodnotný diplomatický štatút. Britská vláda mu ho odmieta udeliť s tým, že nezastupuje štát, ale medzinárodnú organizáciu.

Preto nemá nárok na výhody ako oslobodenie od daní alebo trestnoprávnu imunitu, ktoré diplomatom garantuje Viedenský dohovor o diplomatických stykoch. Borrell pripomenul, že zastúpenia únie v 143 krajinách sveta sú bez jedinej výnimky uznané ako diplomatické misie.

Toto nie je priateľský signál


Toto nie je priateľský signál, prvý (signál) ktorý nám Veľká Británia vyslala bezprostredne po odchode z EÚ. Ak majú veci takto pokračovať, vyhliadky nie sú dobré,“ konštatoval prvý diplomat EÚ.

Britské ministerstvo zahraničných vecí minulý týždeň uviedlo, že delegácia EÚ a jej zamestnanci dostanú v krajine potrebné privilégiá a imunitu, aby mohli v krajine efektívne vykonávať svoju prácu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia žiada pre veľvyslanca plnohodnotný diplomatický štatút, Veľká Británia to odmieta © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V obci Dobrá Niva sa zrazili kamióny a auto, štátna cesta je uzavretá
<< predchádzajúci článok
Počet zásahov hasičov v Trenčianskom kraji vlani stúpol, požiarov však bolo menej

Európska únia žiada pre veľvyslanca plnohodnotný diplomatický štatút, Veľká Británia to odmieta - diskusné fórum čitateľov