Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. decembra 2009

FICO: SR je pripravená na prerušenie dodávok ropySlovensko je podľa premiéra Roberta Fica pripravené na prípadné prerušenie dodávok ruskej ropy na územie Slovenska. V súlade so slovenskou aj európskou legislatívou má Slovensko podľa predsedu ...Zdieľať
BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) - Slovensko je podľa premiéra Roberta Fica pripravené na prípadné prerušenie dodávok ruskej ropy na územie Slovenska. V súlade so slovenskou aj európskou legislatívou má Slovensko podľa predsedu vlády povinné zásoby ropy a ropných výrobkov na viac ako 94 dní. "Bez akýchkoľvek problémov sme schopní viac ako tri mesiace dodávať ropné výrobky na trh," povedal Fico na tlačovej besede po rokovaní Bezpečnostnej rady SR. Reagoval tak na podľa neho komplikované rokovania Ukrajiny s Ruskou federáciou, v rámci ktorých Ukrajina požaduje od Ruska zvýšenie tranzitných poplatkov za prevoz ropy. Podľa Fica sa "významne zvýšilo riziko, že vzhľadom na nedosiahnutie dohody môže od 1. januára 2010 dôjsť k prerušeniu dodávok ropy." Najviac by to postihlo Maďarsko, Slovensko a Českú republiku. "Nejde o prípad nedostatku ropy, ale o problém vzájomných vzťahov medzi dvoma štátmi, ktoré nie sú členskými štátmi Európskej únie, ale ktoré sú životné dôležité, pokiaľ ide o zásobovanie ropou" zdôraznil Fico.


Slovensko má podľa Fica k dispozícii aj zásoby ropných výrobkov v rezortoch vnútra a obrany. "V najkrízovejšej situácii sa dá ešte použiť určitý objem ropy, ktorý je k dispozícii v potrubnom priestore v rámci Transpetrolu," povedal. Spoločnosť Slovnaft dostala od krízového štábu na ministerstve hospodárstva odporúčanie, aby si pre svoje vlastné potreby zakontrahovala určitý objem ropy mimo prostredia ropovodu Družba. "Aj pri 100-percentnom odstavení dodávok ropy bez použitia zákona o núdzovom stave ropy sme schopní zabezpečiť prevádzku Slovnaftu na 14 dní," povedal minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Až po 14 dňoch by štát podľa neho začal postupne uvoľňovať štátne hmotné rezervy. Pri plyne podľa Fica nie sú indície o tom, že by sa mali zastaviť dodávky tejto komodity na Slovensko. "Očakávame plynulé dodávky plynu," povedal.

Ruský monopolný prepravca ropy Transnefť v pondelok obvinil Ukrajinu, že svojimi "neprijateľnými" podmienkami ohrozuje plynulosť dodávok. Pokiaľ sa problém urýchlene nevyrieši, Transnefť preruší dodávky cez ukrajinský prístav Južny, povedal pre agentúru Reuters šéf ruského štátneho monopolu Nikolaj Tokarev. Ukrajina podľa neho vyzvala Rusko na zvýšenie platieb za tranzit a žiada tiež nové garancie týkajúce sa minimálneho objemu prepravovanej suroviny.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bankrot Japan Airlines nie je vylúčený
<< predchádzajúci článok
Jahnátek nevie, kedy sa ukončí privatizácia SE

FICO: SR je pripravená na prerušenie dodávok ropy - diskusné fórum čitateľov