Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. júla 2021

Francúzsky prezident Macron vyzval na jednotu a masové očkovanie v boji proti koronavírusuFrancúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval na národnú jednotu a masové očkovanie v boji proti koronavírusu. Tiež skritizoval ľudí, ktorí ...Zdieľať
france_defense_93046 a182ee6a7d5244caa68c14345c7e7b3d 1 676x451 25.7.2021 (Webnoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval na národnú jednotu a masové očkovanie v boji proti koronavírusu. Tiež skritizoval ľudí, ktorí podnecujú antivakcinačný sentiment a protesty.


V sobotu vo Francúzsku protestovalo zhruba 160-tisíc ľudí, ktorí nesúhlasia s predkladaním takzvaného covid pasu v reštauráciách a povinným očkovaním zdravotníckych pracovníkov. Mnoho demonštrantov skandovalo slovo sloboda a hlásalo, že im vláda nemá hovoriť, čo majú robiť.

Protesty organizujú aj extrémisti


„Čoho je hodná vaša sloboda, ak mi poviete ‘Nechcem sa očkovať,’ ale zajtra nakazíte vášho otca, vašu matku alebo mňa?,“ vyhlásil Macron v sobotu počas návštevy nemocnice vo Francúzskej Polynézii.

Demonštranti sa podľa neho môžu „pokojne a s úctou vyjadrovať“, demonštrácie sa však vírusu nezbavia.

„Chcem vyzvať na jednotu,“ povedal a následne skritizoval ľudí, „ktorí sa zaoberajú iracionálnou, niekedy cynickou a manipulatívnou mobilizáciou“ proti očkovaniu.

Medzi organizátormi protestov sú aj krajne pravicoví politici a extrémistickí členovia francúzskeho hnutia žltých viest, ktorí sa hnevajú na Macronovu vládu.

Povinné očkovanie zdravotníkov


Vo Francúzsku v dôsledku nákazy koronavírusom zomrelo viac ako 111-tisíc ľudí. Úrady evidujú zhruba 20-tisíc nových infekcií denne, pričom začiatkom mesiaca ich bolo len niekoľko tisíc. V krajine sa začínajú znovu objavovať obavy zo zvýšeného počtu hospitalizácií.

Zákonodarcovia vo francúzskom Senáte v noci schválili návrh zákona, ktorý vyžaduje od ľudí pri vstupe do reštaurácií a ďalších priestorov spomenuté covid pasy a tiež prikazuje povinné očkovanie zdravotníkov.

Vo verzii, ktorú schválila dolná komora parlamentu, však urobili toľko zmien, že sa na návrh zákona musí pozrieť spoločný výbor, aby sa pokúsil nájsť kompromisnú verziu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsky prezident Macron vyzval na jednotu a masové očkovanie v boji proti koronavírusu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súdny proces s exšéfom kontrarozviedky SIS a bývalým policajtom by mal pokračovať už o pár dní
<< predchádzajúci článok
Slovak Business Agency hľadá spoločnosť na monitorovanie podnikateľského prostredia na Slovensku

Francúzsky prezident Macron vyzval na jednotu a masové očkovanie v boji proti koronavírusu - diskusné fórum čitateľov