Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. januára 2006

Fronc konečne predloží nový školský zákonMinister školstva Martin Fronc chce ešte do konca tohto volebného obdobia predložiť do parlamentu školský zákon, ktorý má vytvoriť legislatívne prostredie pre reformu vzdelávania.Zdieľať
Na zákone sa podľa neho intenzívne robí a, pravdepodobne, na jar ho predloží aj na verejnú diskusiu. Podľa vlastných slov to chce urobiť čo najskôr, aby „stihol aj proces v národnej rade“. Predloženie tejto normy Fronc avizoval už niekoľko razy. Eva Rusnáková z SDKÚ upozornila, že poslanci za SDKÚ ako aj ona sama viackrát ministra školstva vyzvali, aby predmetný návrh predložil. Podľa nej by bolo dobré, keby sa školský zákon prijal do konca tohto volebného obdobia.

Nový školský zákon by mal predkladať nový minister školstva hneď na začiatku nového volebného obdobia. Konštatoval podpredseda Smeru poslanec NR SR Dušan Čaplovič. On sám dlhodobo pracuje na takejto norme s tým, že v prípade volebného úspechu Smeru ju bude môcť v krátkom čase predložiť do parlamentu. Pripomenul, že posledné rokovanie parlamentu je naplánované na jún a na to, aby zákon bol prijatý, mal byť dávno pripravený na diskusiu. Takýto zákon si totiž podľa Čaploviča zaslúži, aby bol akceptovaný koalíciou aj opozíciou.
Nový školský zákon bude podľa Fronca „otvorený, dá väčšiu slobodu učiteľom aj školám pri tvorbe vzdelávacích programov.“ Okrem toho však bude aj o väčšej zodpovednosti. Bude sa tiež viac orientovať na využitie vedomostí a menej bude záležať na bifľovaní. Čaplovič si myslí, že Froncov návrh zákona bude šitý nie na mieru a kvalitne, ale tak, aby si minister splnil svoj záväzok v rámci vládneho programu. „Vládnu štvorročnicu však treba plniť a takto sa k tomu stavia aj pán minister,“ dodal. Od nového školského zákona má isté očakávania aj SDKÚ, uviedla Rusnáková. Poznamenala, že k poslednej verzii, ktorú mali k dispozícii bolo niekoľko výhrad a „nemali sme ich len my“. To všetko sa však v pripomienkovom konaní dá skvalitniť, konštatovala. „Takže počkáme si na vecný návrh pána ministra - ako bude zákon znieť,“ dodala. Očakáva, že minister školstva Martin Fronc bude komunikovať s ich poslaneckým klubom.

(SITA, alg)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ekologická katastrofa na obzore?v
<< predchádzajúci článok
O privatizácii letísk bude rokovať parlament

Fronc konečne predloží nový školský zákon - diskusné fórum čitateľov

čokoľvek18.1. 0:34:58