Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. augusta 2022

Generálna prokuratúra sa vyjadrila k rozhodnutiu nerozpustiť Kotlebovu ĽSNSPri posudzovaní splnenia zákonných podmienok na podanie žaloby na rozpustenie politickej strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko ...Zdieľať
8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Pri posudzovaní splnenia zákonných podmienok na podanie žaloby na rozpustenie politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Generálna prokuratúra SR (GP SR) analyzovala podmienky vyplývajúce z judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva, ako aj rozsudku Najvyššieho súdu SR z apríla 2019, ktorým bola zamietnutá žaloba generálneho prokurátora na rozpustenie tejto politickej strany.


Uvádza sa to v stanovisku prokuratúry, ktoré poskytol hovorca Dalibor Skladan. Podľa neho prokuratúra zohľadnila, že citovaný rozsudok NS SR predstavuje prekážku „res iudicata", a preto je možné prihliadať len na skutočnosti, ktoré nastali po jeho právoplatnosti.

Zásah do fungovania strán a hnutí


Na prípadné podozrenia z protiprávneho konania konkrétnych osôb spájaných s predmetnou stranou, o ktorých doposiaľ právoplatne nerozhodli príslušné orgány, nebolo podľa GP SR možné prihliadať a pre prípadné podanie žaloby na rozpustenie politickej strany sú ako dôkazy nepoužiteľné.

„Rozpustenie politického subjektu je závažný zásah do fungovania demokratickej súťaže politických strán a hnutí. Je prostriedkom „ultima ratio“ pri obrane demokratických princípov, na ktorých je budovaná naša spoločnosť," pripomenul Skladan.

Zároveň doplnil, že rozpustenie politickej strany je v demokratických podmienkach odôvodniteľné iba v prípade, ak smeruje k ochrane samotnej podstaty demokracie.

Žaloba bola súdom zamietnutá


Päťčlenný senát správneho kolégia Najvyššieho súdu SR v apríli 2019 zamietol žalobu generálneho prokurátora SR na rozpustenie ĽSNS. Prokuratúra žiadala rozpustiť stranu ešte v máji 2017, keď argumentovala jej politickým programom a cieľmi.

Súd pri vyhlásení rozsudku konštatoval, že politická strana neohrozuje demokratickú spoločnosť bezprostredne odvolávajúc sa na judikatúry vyšších súdov, že k rozpusteniu treba pristúpiť iba v krajných prípadoch. Senát tiež uviedol, že žalujúca strana neuviedla konkrétne prípady, v ktorých porušuje strana Ústavu SR či inú legislatívu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Generálna prokuratúra sa vyjadrila k rozhodnutiu nerozpustiť Kotlebovu ĽSNS © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čaputová dostala podľa Fica pokyn, aby opäť zmarila referendum. Padali aj slová ako somári a banda idiotov (video)
<< predchádzajúci článok
Krajniak odmietol Sulíkove hry a zaťahovanie Sme rodina do koaličných sporov, skritizoval zákon o dôchodkoch z dielne SaS (video)