18. decembra 2006

Gilbert Arenas zaznamenal v NBA 60 bodov

Päť stretnutí odohrali v noci z nedele na pondelok v zámorskej basketbalovej NBA. V Los Angeles sa domáci diváci po dvojnásobnom predĺžení svojich Lakers v piatkovom zápase s Houstonom pokojného ...

NEW YORK 18. decembra (WEBNOVINY) - Päť stretnutí odohrali v noci z nedele na pondelok v zámorskej basketbalovej NBA. V Los Angeles sa domáci diváci po dvojnásobnom predĺžení svojich Lakers v piatkovom zápase s Houstonom pokojného záveru stretnutia s Washingtonom nedočkali, pretože o víťazovi stretnutia muselo opäť rozhodnúť predĺženie. V piatok bol najnápadnejším hráčom na palubovke strelec 53 bodov Kobe Bryant, v nedeľu zaznamenal „iba“ 45 bodov a ešte k tomu ho zatienil jeho súper, Gilbert Arenas, ktorý strelil skvelých 60 bodov. Viac bodov si pripísal v zápase proti Lakers iba legendárny Wilt Chamberlain. Prínos Arenasa bol nenahraditeľný hlavne v 5-minútovom predĺžení, keď dokázal streliť 16 bodov svojho tímu. Dvadsaťštyriročný rodák z Los Angeles utvoril svojím výkonom rekord histórie svojho tímu, keď doterajšie maximum držal od roku 1968 Earl Monroe ešte v drese predchodcu Wizards, v Baltimore Bullets. „Raz sa to muselo stať,“ povedal po zápase Arenas. „Taký zápas, kde všetko strelecky jednoducho klape, musel prísť. Dnes to prišlo. Našiel som svoj rytmus, hlavne v poslednej štvrtine a v predĺžení, a snažil som sa nad tým nepremýšľať a ísť ďalej.“ Zatiaľ čo v predĺžení proti Houstonu boli Lakers úspešní, proti Washingtonu ťahali za kratší koniec a prehrali o 6 bodov. V ďalšom zápase večera cestoval Utah na ihrisko ťažkého súpera do Indiany. Hráči Pacers však s "jazzmanmi" nedokázali držať krok a tí si postupne vybudovali konečný 10-bodový náskok. Výbornou taktikou Utahu bolo využívanie blokárskeho umenia Andreja Kirilenka, ktorý vytláčal strelcov Pacers do väčšej vzdialenosti od koša, kde efektivita ich streľby výrazne klesla na 36,5 %. „Pomáhali sme si navzájom,“ vyjadril sa k práci obrany Carlos Boozer, strelec 18 bodov. „Nútili sme ich strieľať z výskoku. Vždy, keď sa zapája do obrany celý tím, môžete očakávať dobrý výsledok.“ Najlepším strelcom súboja bol domáci Jermaine O`Neal, ktorý dokázal aj napriek výbornej obrane hostí streliť 31 bodov. „Toto je pravdepodobne najlepší tím, s akým sme tento rok hrali,“ pochválil svojho súpera 28-ročný hráč. „Dokázali to hlavne svojou chladnokrvnosťou. Vyšli na ihrisko a bez väčších emócií odohrali víťazný duel.“ Víťazstvo Toronta proti Golden State zatienilo nepekné zranenie chrbta, ktoré sa prihodilo španielskemu hráčovi domácich Josemu Calderonovi. Ten zostal po doskakovaní lopty 32 sekúnd pred koncom ležať nehybne na zemi po dopade na spodnú časť chrbta. Hra bola na niekoľko minút prerušená a 25-ročného hráča museli na nosidlách odniesť z ihriska priamo do nemocnice. Podľa hovorcu Raptors však k vážnejšiemu poškodeniu chrbtice na základe prvých vyšetrení nedošlo. V zápase, ktorého výsledok sa stal po nepríjemnom momente tak trochu druhoradým, nakoniec vyhralo Toronto 120:115 a čaká ho cesta do Phoenixu, kde bude chcieť dokázať domácim Suns, že žiadna víťazná séria nie je nekonečná. Líder Východnej konferencie Detroit Pistons sa pripravoval na súpera zo spodnej časti tabuľky Západnej divízie zo Seattlu a o ničom inom ako o víťazstve ani nerozmýšľal. V prvej štvrtine domáci mierne zaostávali, čo sa im vzápätí podarilo zvrátiť a vo vyrovnanom zápase napokon vyhrali o štyri body. Detroit dominoval hlavne pod košmi, jeho 26 ofenzívnych doskokov je tohtosezónny rekord NBA. Väčšina pozitívnych ohlasov sa po zápase točila okolo Jasona Maxiella, iba 23-ročného minulý rok draftovaného hráča Detroitu. Ten nastúpil ako náhradník za Rasheeda Wallaca a svojej úlohy sa zmocnil naozaj výborne - zaznamenal 17 bodov a 12 doskokov. Najdôležitejšie body si zapísal na svoje konto 6,8 sekúnd pred koncom, keď dostal prihrávku od Chaunceyho Billupsa a dvojbodovým pokusom posunul svoj tím do vedenia 95:93. „Za to, ako dnes Max hral, si určite zaslúžil šancu, ktorú dostal,“ pochválil mladíka po zápase Billups, autor 21 bodov. „Toto bol zápas, v ktorom sa o mladom hráčovi veľa dozviete a on si dnes naozaj zaslúži rešpekt.“ V poslednom zápase večera cestoval Houston do LA na palubovku Clippers. Hlavnou úlohou, ktorú médiá Houstonu podstrčili, bolo dokázať, že vedia vyhrať aj bez Tracyho McGradyho na ihrisku. „Snažili sme sa ukázať, že sme schopní vyhrať aj bez Tracyho,“ priznal po súboji Rafer Alston, ktorý strelil 26 bodov. „Jeho absencia bola dôležitým faktorom v našich predchádzajúcich zápasoch, v ktorých sme sa trápili. Dnes bolo prvoradým cieľom prerušiť neúspešnú sériu.“ Rockets mali našťastie na ihrisku Jaa Minga, a tak sa im sériu prerušiť podarilo, svojho súpera zdolali 108:103.

Toronto - Golden State 120:115

Najviac bodov: Peterson 23, T. J. Ford 21 (14 asistencií), Garbajosa (11 doskokov), A. Parker a Bargnani (10 doskokov) po 18 - M. Ellis 28, B. Davis 20 (11 asistencií), Pietrus 18, štvrtiny: 34:28, 29:29, 32:26, 25:32, 16 035 divákov

Indiana - Utah 94:104

Najviac bodov: J. O`Neal 31, S. Jackson 16, Granger a Jasikevičius po 12 - Boozer 18 (11 doskokov), Okür a D. Williams po 17, štvrtiny: 23:29, 24:24, 24:30, 23:21, 15 329 divákov

LA Clippers - Houston 103:108

Najviac bodov: S. Livingston 21, Kaman 20 (11 doskokov), Brand a Maggette po 19 - Jao 32 (10 doskokov), Alston 26, Head 14, štvrtiny: 26:26, 20:19, 25:34, 32:29, 19 060 divákov

Detroit - Seattle 97:93

Najviac bodov: R. Hamilton 24, Billups 21, Maxiell 17 (12 doskokov) - Lewis 25 (11 doskokov), Wilcox 21, Ridnour 15, štvrtiny: 21:28, 30:22, 26:24, 20:19, 22 076 divákov

LA Lakers - Washington 141:147 po predĺžení

Najviac bodov: Bryant 45 (10 asistencií), Radmanovič 27, Walton 15 (11 asistencií) - Arenas 60, C. Butler 27, Jamison 25 (13 doskokov), štvrtiny: 20:26, 29:33, 31:31, 46:36 - 15:21, 18 997 divákov