Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. novembra 2009

GM si ponechá Opel zo strategických dôvodovRozhodnutie General Motors ponechať si svoju európsku dcéru Opel bolo strategické, pretože v opačnom prípade by americká automobilka riskovala významné ohrozenie svojich pozícií, vyhlásil v stredu ...Zdieľať
DETROIT 5. novembra (WEBNOVINY) - Rozhodnutie General Motors ponechať si svoju európsku dcéru Opel bolo strategické, pretože v opačnom prípade by americká automobilka riskovala významné ohrozenie svojich pozícií, vyhlásil v stredu viceprezident General Motors a hlavný vyjednávač o reštrukturalizácii Opla John Smith. V záujme General Motors bolo udržanie úzkej spolupráce s Oplom aj v prípade jeho prevzatia kanadským výrobcom automobilových súčiastok Magna a ruskou bankou Sberbank, čo však nebolo možné zaručiť, povedal Smith. Na trhu by tak vznikla strategická medzera, s ktorou by sa musel GM vyrovnať, povedal Smith.


Viceprezident americkej automobilky ďalej uviedol, že reštrukturalizačný plán pre Opel bude hotový čoskoro a bude sa podobať na plán, ktorý pripravili jeho potenciálni noví majitelia. Reštrukturalizácia podľa neho počíta so zrušením do 10 tisíc pracovných miest a uvažuje sa aj o zatváraní niektorých tovární. Smith zopakoval, že GM je pripravený vrátiť pomoc, ktorú získal na záchranu Opla od nemeckého štátu. Na vrátenie preklenovacieho úveru v sume 1,5 mld. eur vyzvala v stredu nemecká vláda.

Vedenie General Motors v utorok oznámilo, že značku Opel/Vauxhall si ponechá vzhľadom na jej dôležitosť, ako aj zlepšujúce sa obchodné podmienky firmy General Motors. Zároveň vedenie rozhodlo, že bude iniciovať významnú reštrukturalizáciu svojich európskych aktivít, pričom na reštrukturalizáciu predpokladá vynaložiť celkové náklady vo výške 3 mld. eur. Automobilku Opel malo pôvodne prevziať konzorcium kanadskej spoločnosti Magna a ruskej štátnej banky Sberbank. Konzorcium sa zaviazalo investovať do automobilky 500 mil. eur a predpokladalo, že v jej európskych závodoch zruší 10 500 pracovných miest. Nemecko plánovalo podporiť reštrukturalizáciu Opla sumou 4,5 mld. eur.

SITA_Reuters

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 General Motors značku Opel nepredá (4. 11. 2009)
 Nemecko ľutuje rozhodnutie General Motors nepredať Opel (4. 11. 2009)
 Predaj General Motors poklesol na americkom trhu o 20 % (2. 9. 2009)
 Americký gigant General Motors nechce v automobilke Opel Rusov (30. 8. 2009)
 General Motors má rozhodnúť o budúcnosti Opla do 24 hodín (25. 8. 2009)
 Spoločnosť RHJ pokračuje v rozhovoroch o prevzatí Opla (13. 7. 2009)
 ”Nový” General Motors je pripravený začať odznovu (10. 7. 2009)
 Sudca schválil predaj majetku General Motors Corp (6. 7. 2009)
 Do Schengenu v roku 2007 (2. 9. 2005)nasledujúci článok >>
V Košiciach už vyšetrili šesť pacientov po návrate z Ukrajiny
<< predchádzajúci článok
Taiwan zasiahlo zemetrasenie s magnitúdom 6.0