Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. decembra 2012

Hillary Clintonová lobuje v Prahe za elektráreň TemelínMinisterka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová sa bude na svoje návšteve Prahy snažiť presvedčiť lídrov českej politickej scény o výhodnosti americkej ponuky na nukleárny projekt. Povedali to v ...Zdieľať
hillary clintonova PRAHA 3. decembra (WEBNOVINY) - Ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová sa bude na svoje návšteve Prahy snažiť presvedčiť lídrov českej politickej scény o výhodnosti americkej ponuky na nukleárny projekt. Povedali to v pondelok predstavitelia jej diplomatického sprievodu.


Štátna energetická spoločnosť ČEZ v piatok vyhlásila súťaž na dodávateľa dvoch nových blokov v jadrovej elektrárni Temelín a americká spoločnosť Westinghouse v tendri v hodnote 10 mld. USD súťaží s konzorciom ruského Atomstrojexportu s českou skupinou vlastnenou ruským kapitálom.

Nukleárny projekt v Temelíne by mohol v USA vytvoriť až 9 tisíc pracovných miest a pomohol by Českej republike vymaniť sa zo závislosti na dodávkach energie z Ruska, tvrdia americkí predstavitelia.

Clintonová sa v pondelok ráno stretne s českým premiérom Petrom Nečasom a ministrom zahraničia Karlom Schwarzenbergom a na stretnutí "bude priestor na podporu ponuky od spoločnosti Westinghouse", tvrdia oficálne americké zdroje. Ak by vyhral americký dodávateľ, "bolo by to dobré v mnohých ohľadoch: pre pracovné miesta v USA, pre americké firmy, pre energetickú bezpečnosť a rozmanitosť v Česku, pre pracovné miesta v Česku, ako aj pre vedecké a inovačné partnerstvá s USA."

Formálne vyjednávanie českej vlády s oboma účastníkmi výberového konania by sa mali začať v decembri, rozhodnutie sa očakáva na jar budúceho roka. Spoločnosť ČEZ pritom už v októbri vyradila ponuku francúzskej firmy Areva, lebo nesplnila podmienky súťaže. Areva podala podnet na český protimonopolný úrad.

Americká ministerka sa po návšteve Prahy v Bruseli stretne s predstaviteľmi EÚ, aby prediskutovali otázky energetickej bezpečnosti. Snaha Českej republiky o rozšírenie kapacity jadrovej elektrárne v Temelíne totiž narazila na odpor zo strany Nemecka a Rakúska. Clintonová si za rokovací stôl s ministrami zahraničia oboch týchto krajín, ako aj s Ruskom, sadne počas stretnutia NATO v utorok a stredu tento týždeň.

(1 EUR = 1,2986 USD)

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hasiči bojovali s požiarom sena až päť hodín
<< predchádzajúci článok
Británia zintenzívňuje boj proti bohatým neplatičom daní

Hillary Clintonová lobuje v Prahe za elektráreň Temelín - diskusné fórum čitateľov