Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

08. októbra 2020

História sa opakuje. Storočný dokument odhalil, ako sme kedysi bojovali s pandémiou španielskej chrípkyEpidémie ľudstvo sužovali od nepamäti. Od 16. storočia je tiež hodnoverne zdokumentovaný výskyt pandémií, ktoré zasahovali do všetkých častí vtedy známeho sveta.Zdieľať
Ilustračné foto: SITA/(Library of Congress Prints and Photographs Division via AP)

Vyplýva to z Pandemického plánu opatrení pre prípad pandémie chrípky v SR, ktorý v roku 2008 vypracoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

 

Historici zdokumentovali v každom storočí priemerne tri pandémie, ktoré sa cyklicky opakovali každých 10 až 50 rokov. Všetky z nich mali tendenciu prebehnúť vo viacerých vlnách, pričom druhá vlna obvykle bývala nebezpečnejšia.

Španielska chrípka zasiahla aj Slovensko

V 20. storočí boli zaznamenané tri veľké pandémie chrípky. V roku 1918 to bola tzv. španielska chrípka, v roku 1957 ázijská chrípka a v roku 1968 hongkongská chrípka,“ uvádza ÚVZ.

 

Prvá z nich zasiahla aj územie Slovenska a bola spôsobená vírusom chrípky A (H1N1). Odhaduje sa, že v rokoch 1918 až 1919 mala španielska chrípka celosvetovo na svedomí 20 až 40 miliónov ľudských životov, teda najmenej 3,5-krát viac, ako si vzala prvá svetová vojna.

Umierali najmä mladí ľudia

V Európe sa prvá vlna chrípky objavila v marci 1918. Spočiatku sa šírila rýchlo, ale jej smrtnosť na začiatku nebola vysoká a po jari stíchla. Druhá vlna ochorenia však bola oveľa zákernejšia. Prvýkrát udrela v auguste 1918 a vyznačovala sa 10-násobne vyššou úmrtnosťou.

 

Na vyčíňanie španielskej chrípky nebola pripravená žiadna krajina na svete. Nákaza zabíjala najmä mladých alebo veľmi starých ľudí. „Primárne postihovala zdravých ľudí v produktívnom veku vo vekovej skupine 15- až 35-ročných a 99 percent všetkých úmrtí bolo vo vekovej skupine do 65 rokov,“ spresňuje ÚVZ.

Priebeh ochorenia bol veľmi rýchly a u obetí sa obyčajne končil zlyhaním pľúc.

November 1918, nemocnica Walter Reed hospital v americkom Washingtone. Ilustračné foto: SITA/(Harris & Ewing/Library of Congress via AP, File)

Zlyhávanie preventívnych opatrení

Dramatický nárast chorých a vysoký počet obetí španielskej chrípky však odborníci nepripisujú len ochoreniu, ale aj pochybeniam verejných zdravotníckych inštitúcií, ktoré vtedy nevedeli presadiť všeobecné preventívne zásady.

Podľa výskumníčky Veroniky Szeghy-Gayerovej zo Spoločenskovedného ústavu SAV v Košiciach bojovalo vtedajšie zdravotníctvo aj s nedostatkom lekárov. Okrem toho chýbali lieky a starostlivosť o chorých bola neraz neodborná, uvádza vo svojom príspevku na svusav.sk.

Najhoršia vlna prišla v októbri

Do Uhorska sa španielska chrípka dostala až začiatkom leta 1918 a najviac životov si tu vzala v priebehu októbra počas druhej pandemickej vlny. Tretia vlna sa prehnala územím Slovenska na jar 2019.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ministerstvo kultúry vyhlásilo výberové konanie na post riaditeľa SND
<< predchádzajúci článok
Koronavírus zabil v Česku ďalších 19 ľudí, prvýkrát majú viac ako 5-tisíc nových infikovaných za deň

História sa opakuje. Storočný dokument odhalil, ako sme kedysi bojovali s pandémiou španielskej chrípky - diskusné fórum čitateľov