Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

07. októbra 2020

Českí lekári vyzvali vládu, aby uvoľnila opatrenia proti covidu. Kolegovia z prvej línie im poslali emotívnu odpoveďZačiatkom októbra obletel české médiá „otvorený list“, ktorý v dôsledku koronakrízy adresovala skupina českých lekárov vláde, parlamentu a médiám.Zdieľať
lekari

Lekári v ňom požiadali o výrazné zmiernenie preventívnych opatrení. Choroba COVID-19 je podľa nich oveľa menším nebezpečenstvom ako „drastické vládne opatrenia“.

Skupina lekárov požiadala o uvoľnenie opatrení

„Z medicínskeho hľadiska nevidíme dôvod na prehlbovanie reštriktívnych opatrení,“ uviedli v liste lekári a vládu požiadali o ich uvoľnenie. Rúška by sa podľa nich mali nosiť len na základe epidemiologického rizika a osoby bez príznakov by nemali byť povinne testované. Takisto vyjadrili nevôľu vo vzťahu k povinnému očkovaniu.

„Nikdy v minulosti nebolo obyvateľstvo informované o jednej konkrétnej chorobe tak dlho, tak detailne a všetkými médiami naraz. Verejnosť je v dôsledku toho nebývalým spôsobom vystrašená,“ napísali.

Priamo pod petíciu sa podpísalo deväť lekárov vrátane známeho psychiatra Radkina Honzáka, kardiochirurga Jana Pirka, homeopata Ladislava Fialu či stomatológa Romana Šmuclera, informoval portál Idnes.cz.

Podľa ministra nerozumejú epidemiológii

Odpoveď verejnosti na seba nenechala dlho čakať a na výzvu lekárov zareagoval nový minister zdravotníctva Roman Prymula a zdravotníci z prvej línie.

„Som veľmi znepokojený absolútne nezodpovedným prístupom signatárov tejto petície. Nikto z nich nerozumie epidemiológii a prekvapivo nechápe ani základné fakty. Za posledný mesiac vzrástol denný počet úmrtí 10-násobne z 2 na 20,“ odkázal signatárom petície na sociálnej sieti Twitter minister zdravotníctva Roman Prymula.

Na list zareagovali lekári z prvej línie

„Otvorený list“ ako reakciu na petíciu skupiny protestujúcich lekárov vzápätí za lekárov a zdravotné sestry z prvej línie napísali aj infektológovia. Na Facebooku ho zverejnila Nemocnica České Budějovice.

Zdravotníci z prvej línie verejnosť poprosili o pomoc. Ako uviedli, až doteraz boli príliš zaneprázdnení starostlivosťou o pacientov, ale dozrel čas, aby jasne a nahlas prehovorili. Zdôraznili, že už od jari sa starajú o pacientov s ťažkým priebehom COVID-19, čo je psychicky aj fyzicky náročné.

Neveria vlastným očiam

„Keď sa potom unavení dostaneme domov a sledujeme mediálne výstupy mnohých odborníkov, neveríme vlastným očiam. Debaty, či sa umiera „na COVID“ alebo „s COVID“, či je vírus prostriedkom vlády k obmedzovaniu osobnej slobody, či je naozaj nutné si vo vnútorných priestoroch nasadiť rúška… Sledujeme, že nálada v tyle je diametrálne odlišná od situácie na fronte,“ komentovali dianie v otvorenom liste.

Dodali, že po ústupe sa „nepriateľ“ v podobe vírusu opäť vrátil s ešte väčšou silou ako predtým.

„Nechceme vyvolávať paniku a zdesenie, ale asi to treba počuť. Na našich oddeleniach bojujeme za životy ľudí, ktorí keby nemali infekciu koronavírusom, mali pred sebou ďalších 10-20 rokov kvalitného života. Sú to päťdesiatnici, šesťdesiatnici, aktívni sedemdesiatnici, ktorí majú len nadváhu, alebo vysoký tlak alebo ľahkú cukrovku. Snažíme sa zabrániť tomu, aby skončili na ventilátore, pretože ak sa naň dostanú, prežije sotva polovica z nich,“ opísali.

Zdravotníci z prvej línie zároveň doplnili, že kým na jar počúvali potlesk a stačila im podpora verejnosti, teraz očakávajú oveľa viac, a to pomoc každého jedného človeka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Lekárov vyzvali, aby prišli pomôcť na infekčné oddelenie

Odborníkov z rôznych oblastí medicíny, ktorí sa radi vyjadrujú k ochoreniu COVID-19, ale nie sú odborníkmi na infekčné ochorenia, žiadajú, aby radšej mlčali. „Ak mlčať nedokážete, príďte pred svojím mediálnym výstupom na jednu pracovnú smenu na covidovú jednotku, uvítame vašu pomoc,“ vyzvali ostatných lekárov infektológovia z prvej línie.

Tretina Slovákov nechce nosiť rúško

Pandémia koronavírusu a reštriktívne protiepidemické opatrenia polarizujú spoločnosť aj na Slovensku.

Podobne ako v Česku, aj u nás sa v mediách či na sociálnych sieťach k pandémii opakovane vyjadrujú lekári z rôznych medicínskych odborov, ktorí s prijatými vládnymi opatreniami nesúhlasia. Niektorí z nich spochybňujú aj zdravotné riziká COVID-19 a ľudí tak môžu nepriamo nabádať k nedodržiavaniu preventívnych opatrení.

Z prieskumu agentúry Focus napríklad vyplynulo, že približne tretina Slovákov nie je ochotná nosiť rúško.

Slováci majú sklon veriť konšpiráciám a hoaxom

Prieskum organizácie Globsec zároveň prezradil, že viac ako polovica Slovákov (65 percent) je náchylná veriť tvrdeniu, ktoré v sebe zahŕňa konšpiráciu či klamstvo. Väčší sklon veriť hoaxom či dezinformáciám mali starší ľudia nad 65 rokov.

Spomedzi 10 členských krajín strednej a východnej Európy (Rakúsko, Bulharsko, Česko, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko) to boli práve Slováci, ktorí mali najväčšiu tendenciu veriť konšpiračným teóriám.

Proti pretlaku hoaxov na sociálnych sieťach, ktoré súvisia s pandémiou COVID-19, začalo intenzívne bojovať aj ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s políciou.

Podľa doktorky Ivany Jochmanovej z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorá spolupracuje na projekte Lovci šarlatánov, môže šíreniu hoaxov na Slovensku napomáhať aj naša mentalita a história. V minulosti bol totiž prísun informácií cenzurovaný a teraz, keď je informácií nadbytok, môžu mať mnohí ľudia problém zorientovať sa v nich a vyberať si dôveryhodné zdroje.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Nikto s nami nekomunikuje a pandemický plán sa nedodržiava, sťažujú sa nemocnice, lekári aj pacienti (7. 10. 2020)
 REKORD ZNOVA PREKONANÝ: Na Slovensku pribudlo 877 nakazených koronavírusom (7. 10. 2020)
 Česko za utorok hlási 4457 nových prípadov COVID-19 (7. 10. 2020)
 Trump porovnáva ochorenie COVID-19 s chrípkou, jeho postoj znepokojuje odborníkov (6. 10. 2020)
 Slovenské elektrárne majú dvanásť zamestnancov s ochorením COVID-19, desiatky sú v izolácii (6. 10. 2020)
 Väčšina vysokých škôl na Slovensku pre šírenie koronavírusu prešla na kombinovanú výučbu (6. 10. 2020)
 Koronavírus má v Česku ďalších viac ako 3-tisíc ľudí, znížil sa počet pacientov vo vážnom stave (6. 10. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 320 nakazených a desiatky vyliečených, počet testov sa prehupol cez 500-tisíc (6. 10. 2020)
 Vedci zistili, prečo imunita po prekonaní COVID-19 zrejme nebude trvalá (5. 10. 2020)
 Koronavírus v Česku štvrtý deň za sebou zlomil rekord (5. 10. 2020)nasledujúci článok >>
Len jednota a solidarita nám pomôžu poraziť koronavírus, vyhlásil na Globsecu šéf WHO
<< predchádzajúci článok
Prideľovanie financií na organizáciu EYOF 2022 v Banskej Bystrici nebolo transparentné, tvrdí ministerstvo

Českí lekári vyzvali vládu, aby uvoľnila opatrenia proti covidu. Kolegovia z prvej línie im poslali emotívnu odpoveď - diskusné fórum čitateľov