Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. mája 2022

Hlavný vyjednávač Kyjeva odmietol prímerie aj akékoľvek ústupky RuskuPodoľak v utorok uviedol, že mierové rozhovory s Moskvou sú pozastavené.Zdieľať
Hlavný vyjednávač Kyjeva odmietol prímerie aj akékoľvek ústupky Rusku

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak v sobotu vylúčil dosiahnutie prímeria s Ruskom s tým, že Kyjev neprijme žiadnu dohodu s Moskvou, ktorá by zahŕňala odovzdanie časti územia. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.


Podoľak pripustil, že postoj Kyjeva k vojne je čoraz nekompromisnejší a povedal, že akékoľvek ústupky by sa obrátili proti Ukrajine, pretože Rusko by po akomkoľvek prerušení bojov zasiahlo ešte tvrdšie.

"Vojna sa (po akýchkoľvek ústupkoch) neskončí. Len bude na nejaký čas pozastavená," povedal v rozhovore pre Reuters v prísne stráženom prezidentskom úrade v Kyjeve.

Podoľak zároveň odmietol podľa svojich slov "veľmi zvláštne" výzvy Západu na okamžité prímerie, ktoré by zahŕňalo ruské jednotky zostávajúce na území, ktoré obsadili na juhu a východe Ukrajiny.

"(Ruské) sily musia opustiť krajinu a až potom bude možné obnoviť mierový proces," dodal.

Podoľak v utorok uviedol, že mierové rozhovory s Moskvou sú "pozastavené". Hovorca Kremľa deň na to obvinil predstaviteľov v Kyjeve, že nechcú v rozhovoroch o ukončení bojov pokračovať.

V predošlých fázach vojny rokovali predstavitelia oboch strán pravidelne, no bez zásadných výsledkov, pripomína agentúra AFP. Posledné rozhovory sa podľa ruských tlačových agentúr konali 22. apríla.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rusom sme „zlomili chrbtovú kosť“, pretože nás podcenili. Mier dosiahneme iba diplomatickou cestou, tvrdí Zelenskyj (video) (21. 5. 2022)
 Rusi odpratali trosky z bombardovaného divadla v Mariupoli. Svet sa tak už nikdy nedozvie, koľko ľudí tam zabili (21. 5. 2022)
 Krajiny G7 pošlú na pomoc Ukrajine takmer 10 miliárd dolárov, aby sa mohla aj naďalej úspešne brániť pred okupantmi (20. 5. 2022)
 Ukrajinskí obrancovia v Azovstali dostali rozkaz ukončiť obranu mesta, Rusi pokračujú s blokádou (20. 5. 2022)
 Ukrajinská armáda je jedna z najsilnejších na svete. Ruský politik sa vôbec nečuduje, že „špeciálna operácia“ nenapreduje podľa plánov (20. 5. 2022)
 Rusi podľa Zelenského zintenzívnili útoky na Donbase. Je to tam peklo a zahynulo už veľa ľudí, povedal (20. 5. 2022)
 Bojaschopnosť Ukrajiny všetkých prekvapila, Kyjev má šancu naspäť získať Krym a separatistami obsadený Donbas (19. 5. 2022)
 Putin mal odvolať vysokopostavených veliteľov, vyčítal im neobsadenie Charkova aj potopenie krížnika (19. 5. 2022)
 Násilie ruských vojakov v Mariupole znepokojuje aj vlastných, podľa informácií USA ľudí bijú a popravujú (19. 5. 2022)
 Zelenskyj: Ruské tvrdenia o nasadení laserov svedčia o krachu invázie (19. 5. 2022)nasledujúci článok >>
Miera nezamestnanosti presahuje v okrese Rimavská Sobota 20 percent, najnižšia bola v okrese Trenčín
<< predchádzajúci článok
WHO očakáva, že sa objavia ďalšie prípady nákazy opičími kiahňami