Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

24. februára 2024

Hodinky roztavené výbuchom bomby nad Hirošimou sa predali za 31.000$Malé mosadzné hodinky sa našli v ruinách Hirošimy a do dražby ich ponúkli spolu s ďalšími historicky významnými predmetmi.Zdieľať
hodinky

 

Hodinky roztavené pri výbuchu atómovej bomby nad japonským mestom Hirošima sa v aukcii v Bostone predali za viac ako 31.000 dolárov, informovala v piatok agentúra AP.

Malé mosadzné hodinky sa našli v ruinách Hirošimy a do dražby ich ponúkli spolu s ďalšími historicky významnými predmetmi.

Napriek tomu, že sklíčko hodiniek je stmavnuté, čo zrejme spôsobil výbuch, dá sa rozpoznať, že ich ručičky sa zastavili v polohe 08.15 h, teda v čase, keď 6. augusta 1945 posádka lietadla B-29 Enola Gay zhodila na japonské mesto bombu Little Boy.

Výkonný viceprezident domu RR Auction Bobby Livingston vyjadril nádej, že tento predmet bude slúžiť nielen na pripomenutie dôsledkov vojny, ale aj na zdôraznenie hlbokých deštruktívnych schopností, ktorým sa ľudstvo musí snažiť vyhnúť. Doplnil, že tieto náramkové hodinky "označujú presný okamih, keď sa história navždy zmenila".

Aukčný dom v popise uviedol, že tieto náramkové hodinky našiel v ruinách Hirošimy britský vojak, ktorý dostal za úlohu rozniesť preživším zásoby a posúdiť rozsah nutnej rekonštrukcie.

Okrem toho sa na tejto aukcii za 250.000 dolárov predal aj exemplár knihy citátov čínskeho vodcu Mao Ce-tunga. Nového majiteľa má aj šek podpísaný prezidentom USA Georgeom Washingtonom, ktorý je jedným z dvoch známych exemplárov s jeho podpisom. Tento unikát sa predal za 135.473 dolárov. Za 76.533 dolárov sa predal aj zoznam, podľa ktorého americký astronaut Buzz Aldrin kontroloval pripravenosť jednotlivých komponentov lunárneho modulu Apollo 11.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Skupina Elán uvedie v septembri koncert so symfonickým orchestrom
<< predchádzajúci článok
Východoslovenská galéria rozširuje svoje služby pre návštevníkov, otvorila nový Shop VSG (foto)