Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. októbra 2019

Holandsko presunie časť zlatej rezervy z Amsterdamu do HaarlemuHolandská centrálna banka (DNB) potvrdila, že presunie časť národnej zlatej rezervy do dočasného depozitu v Haarleme, kým zabezpečí trvalé presťahovanie "zlatých prútov" do nového ...Zdieľať
Foto: TASR/AP
Brusel/Amsterdam 8. októbra (TASR) - Holandská centrálna banka (DNB) potvrdila, že presunie časť národnej zlatej rezervy do dočasného depozitu v Haarleme, kým zabezpečí trvalé presťahovanie "zlatých prútov" do nového sídla DNB vo vojenských priestoroch v meste Zeist v centrálnej časti krajiny. Uviedol to spravodajský server DutchNews.nl.


Banka chce presunúť rezervy zlata zo súčasnej adresy pre zrýchlenie renovačných prác svojich priestorov na námestí Frederiksplein v Amsterdame. Centrálna banka plánuje pretvoriť amsterdamskú kanceláriu na "znalostný inštitút", ktorý bude prístupný pre bežných občanov, skladovanie zlata by však tieto zámery sťažilo. Okrem toho, rušná doprava v centre mesta sťažuje prepravu peňazí a predstavuje nemalý bezpečnostný faktor.

DutchNews.nl pripomenul, že v útrobách amsterdamskej centrály DNB sa v súčasnosti nachádza 14.000 zlatých prútov, z ktorých každý váži 12,5 kilogramu. Celková hodnota tejto zlatej rezervy je 6,4 miliardy eur.

"Táto operácia nie je jednoduchá. Máme však skúsenosti s riešením takéhoto druhu prepravy. Už predtým sme preniesli časť holandskej zásoby zlata z USA do Holandska," povedala riaditeľka DNB pre obchodné operácie Maaike van Leukenová v rozhovore pre televíznu stanicu NOS. Upozornila, že z bezpečnostných dôvodov nemôže podrobnejšie opísať logistiku operácie zameranej na presun zlata.

Zlaté prúty, ktoré budú do roku 2023 dočasne umiestnené v prázdnych trezoroch bývalých tlačiarní peňazí Joh. Enschedé v Haarleme, predstavujú 31 % zlatých rezerv Holandska. Zvyšok národnej zlatej rezervy je uložený v trezoroch v New Yorku, Ottawe a Londýne.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Britská ekonomika je čoraz napätejšia, dlh môže byť 50-ročné maximum
<< predchádzajúci článok
NOBELOVU CENU ZA FYZIKU ZÍSKALI TRAJA VEDCI ZA VÝSKUM VESMÍRU

Holandsko presunie časť zlatej rezervy z Amsterdamu do Haarlemu - diskusné fórum čitateľov