Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

08. júna 2019

Hotelové včely na Štrbskom Plese vylietajú do druhej sezónyIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Milan Kapusta
 
Vysoké Tatry 8. júna  - Projekt „Včely v horách“, ktorý na Štrbskom Plese začali realizovať pred rokom, vstupuje do svojej druhej sezóny. Súčasťou tatranskej prírody v najvyššie položenej tatranskej osade tak budú opäť včelstvá umiestnené na strešnej konštrukcii jedného z tamojších hotelov. Informovala o tom jeho riaditeľka Erika Fočárová s tým, že po minuloročnej premiére, keď bolo na streche umiestnených prvých päť včelstiev a koncom augusta sa vďaka nim podarilo na Štrbskom Plese stočiť prvé fľaše medu, sa včely medonosné opäť prebúdzajú.


„Sme veľmi radi, že aj napriek dlhej zime a náročným klimatickým podmienkam naše včielky opäť vyleteli. Keďže v poslednom čase sa naozaj veľa hovorí o vymieraní včelstiev a ich dôležitosti pre ľudstvo, náš projekt chce byť jedným z tých, ktoré ukazujú cestu, ako im pomôcť. Inšpirovali sme sa umiestneniami včiel na mestských strechách v Prahe a Bratislave. Včely v našich úľoch sú v zadnej časti hotela, smerom k parkovisku tak, aby mali výlet priamo do lesa,“ ozrejmila Fočárová.

Projekt je realizovaný v spolupráci s občianskym združením Apis Carpatica. Včely, o ktoré sa v nadmorskej výške 1346 metrov stará profesionálny včelár, sú doma vo farebných úľoch spestrených tradičnými a prírodnými motívmi. Starostlivosť o včelstvá je realizovaná výhradne bez použitia akejkoľvek chémie, len s čisto prírodnými produktmi. V rámci projektu „Včely v horách“ pripravili v hoteli aj náučnú stenu s informačnými panelmi o včelách a ich význame a náučný detský kútik.

 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sagrada Familia dostala po 137 rokoch stavebné povolenie
<< predchádzajúci článok
Art in park v Trenčianskych Tepliciach ponúkne 20 filmov

Hotelové včely na Štrbskom Plese vylietajú do druhej sezóny - diskusné fórum čitateľov