Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

09. decembra 2022

Hrad v Trenčíne ovládnu kostýmy z československých rozprávokVýstavu pripravilo Trenčianske múzeum v Trenčíne v spolupráci s pražským Barrandov Studiom.Zdieľať
Hrad v Trenčíne ovládnu kostýmy z československých rozprávok

Takmer štyri desiatky kostýmov z legendárnych československých rozprávok budú môcť obdivovať návštevníci Trenčianskeho hradu. Výstavu pripravilo Trenčianske múzeum v Trenčíne v spolupráci s pražským Barrandov Studiom. Informovala o tom hovorkyňa Trenčianskeho múzea v Trenčíne Katarína Špačková.


Súčasťou výstavy bude aj nábytok a rekvizity pri natáčaní rozprávok a zbierkové predmety z depozitárov Trenčianskeho múzea vrátane nikdy nevystavených predmetov.

Na Trenčianskom hrade tak budú mať návštevníci možnosť vidieť kostýmy, ktoré mali na sebe ikonickí herci ako Libuše Šafránková, Jan Werich, Helena Vondráčková, Jiří Lábus či Helena Růžičková. Originálne kostýmy Princeznej so zlatou hviezdou a Kazisveta, cisára Rudolfa II. a jeho Sirael, Arabely a Rumburaka, Večernice či Saxany.

"Celkovo sú vystavené kostýmy z rozprávok Arabela, Tři oříšky pro Popelku, Princezna se zlatou hvězdou, Císařův pekař - Pekařův císař, Šíleně smutná princezna, O Princezně Jasněnce a létajícím ševci, Dívka na koštěti, S čerty nejsou žerty, Z pekla štěstí a Princ a Večernice, ale aj krídla zostrojené podľa nákresu Leonarda da Vinciho, ktoré boli použité v rozprávke O princezně Jasněnce a létajícím ševci," priblížil riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne Peter Martinisko.

Najstaršie kostýmy majú podľa neho viac ako 70 rokov (z rozprávky Cisárov pekár - Pekárov cisár), najdrahšie kostýmy z pohľadu obstarávacej ceny sú z rozprávky Z pekla šťastie. Hodnota niektorých kostýmov je rádovo v tisíckach eur.

Výstavu pre verejnosť sprístupnia v kasárni Trenčianskeho hradu 15. decembra, potrvá do 29. januára.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Skupina IMT Smile vydáva videoklip ku skladbe Bolo to tak dávno
<< predchádzajúci článok
Rapper Macklemore privezie na Colours of Ostrava 2023 obrovskú show