Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. novembra 2021

Hrubala: Sudcovia nemajú dôvod komentovať a posudzovať správnosť postupu orgánov činných v trestnom konaníProkurátor má právo podať obžalobu, keď uzná za vhodné a podanie, či nepodanie návrhov na využitie mimoriadnych opravných prostriedkov v rámci prípravného konania súd doslova nezaujíma. Pre ...Zdieľať
img_6480 2 676x451 10.11.2021 (Webnoviny.sk) - Prokurátor má právo podať obžalobu, keď uzná za vhodné a podanie, či nepodanie návrhov na využitie mimoriadnych opravných prostriedkov v rámci prípravného konania súd doslova nezaujíma.


Pre televíziu Joj to v súvislosti s odmietnutím obžaloby na bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a podnikateľa Petra Košča pre korupciu uviedol predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala.

Sudca Truban neprijal obžalobu


Portál noviny.sk v tejto súvislosti pripomína, že sudca ŠTS Michal Truban podanú obžalobu odmietol prijať s tým, že počas prípravného konania mali byť porušené práva obvinených a chýba rozhodnutie generálneho prokurátora Maroša Žilinku k návrhu na postup podľa paragrafu 363 Trestného poriadku, teda zrušenie policajného uznesenia o vznesení ich obvinenia.

„Sudcovia žiadneho súdu nemajú dôvod komentovať a posudzovať správnosť či nesprávnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní vrátane prokurátora s jedinými výnimkami, ktoré stanovuje Trestný poriadok - napríklad posudzujú nevyhovenie žiadosti o prepustenie z väzby na slobodu v rámci štádia konania pred podaním obžaloby," vysvetlil pre TV Joj Hrubala.

Súd posudzuje spôsobilosť obžaloby


Súd podľa neho po podaní obžaloby posudzuje len to, či je obžaloba spôsobilá na prejednanie na hlavnom pojednávaní alebo je potrebné ju odmietnuť.

„Podaním obžaloby zanikajú kompetencie generálneho prokurátora podať mimoriadny opravný prostriedok týkajúci sa prípravného konania," dodal Hrubala.


Zdroj: Webnoviny.sk - Hrubala: Sudcovia nemajú dôvod komentovať a posudzovať správnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Predsedníčkou českej Poslaneckej snemovne sa stala líderka strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
<< predchádzajúci článok
Lídri sa roky iba potľapkávali po pleciach, Johnson vyzval na uzavretie dohody o obmedzení globálneho otepľovania

Hrubala: Sudcovia nemajú dôvod komentovať a posudzovať správnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní - diskusné fórum čitateľov