Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

30. júna 2020

India zakázala používanie čínskych aplikácií, majú poškodzovať suverenitu a obranu štátuIndická vláda zakázala desiatky aplikácií vyrobených v Číne, pretože podľa nej predstavujú pre krajinu hrozbu. Dané aplikácie "poškodzujú suverenitu a integritu Indie, obranu Indie, bezpečnosť štátu ...Zdieľať
gettyimages 876819100 676x451 30.6.2020  - Indická vláda zakázala desiatky aplikácií vyrobených v Číne, pretože podľa nej predstavujú pre krajinu hrozbu. Dané aplikácie "poškodzujú suverenitu a integritu Indie, obranu Indie, bezpečnosť štátu a verejný poriadok," uvádza sa v jej vyhlásení.

Eskalujúce napätieZákaz prišiel v čase eskalujúceho napätia medzi Naí Dillí a Pekingom pre spornú hranicu v horskom regióne Ladak, pričom strety si vyžiadali životy najmenej 20 indických vojakov.

Zákaz sa dotkol dovedna 59 aplikácií, vrátane obľúbenej sociálnej siete TikTok, komunikačnej platformy WeChat, mikroblogovacej platformy Weibo či hry Clash of Kings.

Ministerstvo informačných technológií uviedlo, že daný krok podniklo po "mnohých sťažnostiach z rôznych zdrojov" o aplikáciách, ktoré "kradli a neoprávneným spôsobom tajne prenášali používateľské dáta".

Mimoriadne opatrenia


"Kompilovanie týchto dát, ich ťažba a profilovanie prostredníctvom prvkov nepriateľských voči národnej bezpečnosti a obrane Indie, ktoré v konečnom dôsledku zasahujú do suverenity a integrity Indie, sú vecou veľmi hlbokého a bezprostredného záujmu, ktoré si vyžadujú mimoriadne opatrenia," vyhlásil rezort.

Spomínaná aplikácia TikTok, ktorú vlastní firma ByteDance sídliaca v Pekingu, už čelí obvineniam, že má väzby na čínsky štát a posiela dáta používateľov Číne.

Mnohí z jej najväčších kritikov sú v Spojených štátoch amerických, medzi nimi napríklad aj niektorí senátori, ktorí vyzvali na vyšetrovanie spoločnosti. TikTok obvinenia odmieta.


Zdroj: Webnoviny.sk - India zakázala používanie čínskych aplikácií, majú poškodzovať suverenitu a obranu štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
NASA vyvinula parfum s vôňou vesmíru. Cítiť v nej pušný prach, rum i maliny (video)
<< predchádzajúci článok
Twitch zakázal Trumpove príspevky, pre rasizmus zablokoval desaťtisíce kanálov aj YouTube

India zakázala používanie čínskych aplikácií, majú poškodzovať suverenitu a obranu štátu - diskusné fórum čitateľov