Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. júla 2006

Injekčné striekačky sa vymieňajú v SR len v deviatich mestáchProgramy výmeny injekčných striekačiek ľuďom, ktorí užívajú drogy, fungujú na Slovensku len v deviatich mestách. V prevažnej miere ich robia občianske združenia, okrem Bratislavy a Banskej ...Zdieľať

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) - Programy výmeny injekčných striekačiek ľuďom, ktorí užívajú drogy, fungujú na Slovensku len v deviatich mestách. V prevažnej miere ich robia občianske združenia, okrem Bratislavy a Banskej Bystrice, kde takúto službu ponúka aj Centrum pre liečbu drogových závislostí. Pre agentúru SITA to uviedla Soňa Javorková z občianskeho združenia Odyseus, ktoré vymieňa striekačky v Bratislave a Púchove. Okrem spomenutých miest pracujú takto zamerané občianske združenia aj v Košiciach, Prešove, Nitre, Seredi, Trnave a Žiari nad Hronom.

Tento počet miest je nedostačujúci a programy by sa mali rozšíriť, zdôraznila Javorková. Ide na Slovensku ešte stále o veľmi citlivú tému, ale program výmeny injekčných striekačiek skutočne pomáha zachraňovať ľudské životy. "Je to najúčinnejšia pomoc pre aktívnych užívateľov drog, pre tých, ktorí sa ešte nerozhodli prestať s užívaním. Tieto programy pomáhajú ľuďom, aby boli v čase svojho rozhodnutia prestať s užívaním drog živí a zdraví," podčiarkla. Aj na základe zahraničných výskumov, ale aj na základe skúseností z praxe Javorková tvrdí, že programy výmeny injekčných striekačiek pomáhajú prekonať mnohé prekážky, ktoré delia drogovo závislých ľudí od dverí liečební.

Javorková, ktorá má skúsenosti s programom výmeny striekačiek vo veľkom meste - v Bratislave a malom meste - v Púchove, zdôraznila, že rozdiel medzi týmito mestami je v tom, že Bratislava je mesto s otvorenou drogovou scénou a naopak v Púchove je drogová scéna skrytá. V hlavnom meste vidieť injekčné striekačky, ľudia vedia, v ktorých lokalitách je problém s drogami. Naopak väčšina obyvateľov menšieho mesta si myslí, že u nich sa injekčne drogy neužívajú. "Nie sú tu známe lokality a ani ľudia, ktorí drogy užívajú a všetko sa odohráva v bytoch," dodala. Javorková zdôraznila, že projekt v Púchove funguje od roku 2003 a v súčasnosti je už takmer celý v rukách klientov. "Pracovníci v Púchove spolu s klientmi mu dávajú pravú tvár. Výmena ihiel v meste sa robí na základe telefonátov, keď sa dohodnú na mieste a čase," dodala. Podľa Javorkovej je pre klientov hnacím motorom fakt, že si pamätajú ako to bolo žiť v ohrození.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny benzínov vzrástli k 20. júlu v priemere o 38 halierov
<< predchádzajúci článok
Najväčším hrdinom Británie je Sir Sean Connery