Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. júla 2009

Izrael odmietol výzvu EÚ, aby OSN uznala palestínsky štátIzrael v pondelok odmietol výzvu Európskej únie, aby Organizácia Spojených národov uznala palestínsky štát do určitého termínu, aj keď sa Izrael a Palestínčania na tom nedohodnú. "Mierová dohoda ...Zdieľať
JERUZALEM 13. júla (WEBNOVINY) - Izrael v pondelok odmietol výzvu Európskej únie, aby Organizácia Spojených národov uznala palestínsky štát do určitého termínu, aj keď sa Izrael a Palestínčania na tom nedohodnú. "Mierová dohoda môže vyplynúť len z priamych rokovaní a nemôže byť vnútená," vyhlásil ultrapravicový minister zahraničia Avigdor Lieberman v štátnom rozhlase. Lieberman reagoval na prejav šéfa diplomacie európskej dvadsaťsedmičky Javiera Solanu, ktorý v sobotu v Londýne požiadal medzinárodné spoločenstvo, aby stanovilo konečný termín uznania palestínskeho štátu. "Pokiaľ ho strany nedodržia, potom by malo byť riešenie presadzované medzinárodným spoločenstvom vyložené na stôl," uviedol Solana s tým, že po záväznom termíne by Bezpečnostná rada OSN oznámila prijatie dvojštátneho riešenia. To by podľa neho zahŕňalo vymedzenie hraníc, riešenie problému utečencov, Jeruzalema a bezpečnostné opatrenia. Palestínsky štát by sa zároveň stal plnoprávnym členom OSN.


Lieberman riešenie, ktoré by ukončilo desaťročia starý konflikt na Blízkom východe, odmietol a vyhlásil, že akékoľvek úsilie o "umelý termín podkopáva dosiahnutie bilaterálnej dohody". Izrael sa po vytrvalej neochote k akýmkoľvek ústupkom už ocitol aj pod tlakom svojho najsilnejšieho spojenca USA, ktorý žiada okamžité zastavenie stavebných aktivít na okupovaných územiach. Židovský štát sa obáva poklesu podpory zo strany Washingtonu aj v súvislosti s úsilím prezidenta Baracka Obamu o zlepšenie pošramotených vzťahov s islamským svetom.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Slovensku je po zavedení eura viac falzifikátov
<< predchádzajúci článok
V Petržalke budú kontrolovať reštauračné zariadenia

Izrael odmietol výzvu EÚ, aby OSN uznala palestínsky štát - diskusné fórum čitateľov