Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Z domova

13. septembra 2018

J. Košecová je trojmiliónta majiteľka občianskeho preukazu s čipomTrenčanka Jana Košecová je trojmilióntou majiteľkou elektronického občianskeho preukazu s čipom. Rodáčka z Humenného si ho vo štvrtok prevzala ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Trenčín 13. septembra (TASR) – Trenčanka Jana Košecová je trojmilióntou majiteľkou elektronického občianskeho preukazu s čipom. Rodáčka z Humenného si ho vo štvrtok prevzala na oddelení dokladov Policajného zboru v Trenčíne.


Ako povedala, občiansky preukaz si menila preto, že sa vydala a zmenila si priezvisko. Žiadosť o vydanie preukazu si podala 23. augusta. Až pokiaľ sa jej neozvali z ministerstva vnútra netušila, že sa poradie vydávania identifikačných kariet eviduje. „Aktivovala som si aj bezpečnostný osobný kód, aby som mohla využívať elektronické služby,“ doplnila Košecová.

Podľa riaditeľa odboru dokladov a evidencií Prezídia Policajného zboru Rudolfa Hlavatého miliónty majiteľ elektronickej identifikačnej karty bol z Malaciek, dvojmilióntemu vydali preukaz v Galante. „Ročne vydáme približne 600.000 občianskych preukazov, v tomto roku sme ich vydali už asi 440.000, predpokladám, že za dva roky opäť niekoho potešíme ako pani Košecovú,“ skonštatoval Hlavatý.

Štart elektronickej komunikácie sa na Slovensku začal v roku 2013, keď ministerstvo vnútra začalo vydávať elektronické občianske preukazy s čipom a elektronickým podpisom. „Ministerstvo vnútra má 112 elektronických služieb, ktoré ľudia využívajú. V rámci celej štátnej správy sú to už tisíce služieb, intenzívne je to využívané v evidencii vozidiel. Výhodou je nielen úspora času, ale aj polovičné správne poplatky, maximálne 70 eur,“ doplnil riaditeľ.

Od decembra 2013 vydali policajné oddelenia a klientske centrá na Slovensku viac ako tri milióny občianskych preukazov, z nich 45 percent má aktivovaný osobný bezpečnostný kód a takmer 130.000 aj elektronický podpis. V elektronickom zdravotníctva by mala identifikačná karta postupne nahradiť preukaz poistenca. Občianske preukazy s čipom by mali mať všetci obyvatelia Slovenska v roku 2021.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Erdogan nariadil uzatvárať kontrakty, kúpy a prenájmy iba v lírach
<< predchádzajúci článok
O kreslo starostu Devínskej Novej Vsi má záujem aj D. Krajčír

J. Košecová je trojmiliónta majiteľka občianskeho preukazu s čipom - diskusné fórum čitateľov