Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. januára 2007

Jeffrey Archer napísal Evanjelium podľa JudášaKniha renomovaného románopisca Jeffreyho Archera nesie názov Evanjelium podľa Judáša Iškariotského a autor sa v nej venuje kontroverznej postave Ježišovho zradcu. Archer, ktorý na svojom novom ...Zdieľať

BRATISLAVA 8. januára (WEBNOVINY) - Kniha renomovaného románopisca Jeffreyho Archera nesie názov Evanjelium podľa Judáša Iškariotského a autor sa v nej venuje kontroverznej postave Ježišovho zradcu. Archer, ktorý na svojom novom diele spolupracoval s odborníkom na Bibliu Francisom Moloneym tvrdí, že Judáš sa neobesil a že ho k jeho činu neviedla vidina peňazí, ale sklamanie z toho, že Ježiš odmietol vyhnať Rimanov z krajiny. "Je to evanjelium, nie poviedka ani román. Obsahuje 22-tisíc slov," povedal Archer v rozhovore pre agentúru Reuters. Kniha by sa mala dostať na pulty kníhkupectiev 22. marca. "Nenechali sme ho zomrieť," hovorí Archer o Judášovi, ktorý mal Ježiša zradiť za 30 strieborných a potom sa obesiť. Evanjelium podľa Judáša píše jeho syn Benjamin Iškariotský. Archer tvrdí, že 80 percent pochádza z jeho pera a zvyšných 20 percent napísal austrálsky biblista. "Vyznieva to ako keď syn očisťuje povesť svojho otca," tvrdí Arcibiskup Juhoafrickej republiky Desmond Tutu, ktorý nahral audio verziu knihy. Archer, ktorý celosvetovo predal 125 miliónov výtlačkov kníh, bol v roku 2001 obvinený z krivého svedectva v súdnom procese proti novinám, ktoré o ňom napísali, že mal sex s prostitútkou. Archer si odsedel dva roky. Prípad zničil jeho politickú kariéru - svojho času bol zástupcom predsedu Konzervatívnej strany.

Autor Evanjelia podľa Judáša nechcel o knihe veľa prezradiť. "Judáš nesporne chcel, aby Mesiáš zavítal do Jeruzalema na čele armády a zvrhol vládu Rimanov. Avšak to Ježiš neplánoval. Keď prišiel na oslovi, pre Judáša to bolo znakom, že nie je Mesiášom," uviedol Archer. V súvislosti s protestmi proti zatiaľ nevydanej knihe tvrdí, že "to bude zaujímavé v Spojených štátoch. Vyvolá to búrlivú diskusiu."

V apríli minulého roku predstavili vo Washingtone 1700 rokov starý rukopis Judášovho evanjelia. Uvádza sa v ňom, že Judáš splnil Ježišovu požiadavku vydať ho zákonu, pretože ako jediný z učeníkov chápal Ježišovu túžbu zbaviť sa pozemského tela. Nie je známe, kto je autorom tohto evanjelia. Spomína ho však Ireneus vo svojom spise z roku 180 Proti heretikom, v ktorom útočí proti náhľadom na osobu Ježiša Krista, ktoré sa nezhodujú s učením katolíckej cirkvi.

SITA/Reuters/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Známa animovaná kačka Daisy oslávi 70 rokov
<< predchádzajúci článok
Britská akadémia oznámila nominácie na BAFTA Rising Star Award

Jeffrey Archer napísal Evanjelium podľa Judáša - diskusné fórum čitateľov