Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. septembra 2023

Kauza podplácania s Kažimírom pokračuje výsluchom svedkov



Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku má v pondelok 4. septembra pokračovať proces s guvernérom



Zdieľať
fc8a0366 676x451 1.9.2023 (SITA.sk) - Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku má v pondelok 4. septembra pokračovať proces s guvernérom Národnej banky Slovenska Petrom Kažimírom v kauze podplácania.

Výsluch svedkov


Na programe pojednávania by mal byť výsluch svedkov. Na predošlých pojednávaniach pritom samosudca opakovane rozhodol o vylúčení verejnosti, ktoré žiadala obhajoba z dôvodu zachovania bankového tajomstva.

Peter Kažimír je obžalovaný z toho, že bývalému šéfovi finančnej správy Františkovi Imreczemu na prelome rokov 2017 až 2018 ako minister financií poskytol úplatok 48-tisíc eur za zabezpečenie nadmerných odpočtov DPH pre viaceré spoločnosti.

Obžalovaný vinu odmieta. Podľa jeho obhajcu Ondreja Mularčíka je však obžaloba nezákonná a podaná narýchlo a účelovo. Jediným dôvodom je podľa neho zámer dostať Petra Kažimíra preč z funkcie guvernéra NBS.

Rozpory vo výpovediach a paragraf 363


Petra Kažimíra pritom už súd uznal trestným rozkazom za vinného z podplácania a uložil mu peňažný trest vo výške 100-tisíc eur.

Pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, súd uložil obžalovanému aj náhradný trest odňatia slobody vo výmere dva roky.

Keďže však obžalovaný, ako aj Úrad špeciálnej prokuratúry podali proti verdiktu odpor, vo veci bolo vytýčené hlavné pojednávanie.

Guvernéra Národnej banky Slovenska a bývalého ministra financií Petra K. ešte vo februári obžalovali pre trestný čin podplácania.

Obžaloba sa podľa Úradu špeciálnej prokuratúry týka podozrenia z korupčnej trestnej činnosti v súvislosti s daňovými kontrolami voči viacerým obchodným spoločnostiam.

Generálna prokuratúra SR ešte minulý rok v júni v dôsledku zistených porušení zákona v neprospech obvineného zrušila prostredníctvom paragrafu 363 obvinenie voči Petrovi Kažimírovi.

Obvinenie totiž podľa prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu vzniklo len na základe výpovedí jediného spolupracujúceho obvineného.

Tým je bývalý šéf Finančnej správy SR František Imrecze. Ten podľa Kanderu vo veci vypovedal viackrát a v jeho výpovediach sú výrazné rozpory. Polícia však neskôr obvinenie vzniesla opätovne.

Peter Kažimír podľa obžaloby žiadal v roku 2016 od prezidenta Finančnej správy SR Františka Imreczeho informácie o daňových konaniach viacerých spoločností ako aj zabezpečenie vyplatenia nadmerných odpočtov DPH vo výške tri milióny eur. V tejto súvislosti podľa prokuratúry Imreczemu poskytol úplatok vo výške 48-tisíc eur.




Zdroj: SITA.sk - Kauza podplácania s Kažimírom pokračuje výsluchom svedkov © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Od začiatku druhej svetovej vojny uplynulo 84 rokov. NATO a EÚ sú podmienka slobodného Slovenska, tvrdí Macko
<< predchádzajúci článok
Košičania prehrali pri vstupe do Ligy majstrov, v sobotu nastúpia proti ďalšiemu súperovi zo Švajčiarska