Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. júla 2020

Kedy môžete požiadať o predčasný starobný dôchodok? Sociálna poisťovňa upozorňuje na dôležitú podmienkuSociálna poisťovňa nemôže spísať žiadosť o predčasný starobný dôchodok, ak žiadateľ oň nemá ešte ukončené zamestnanie. V ...Zdieľať
penzia 676x451 8.7.2020 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa nemôže spísať žiadosť o predčasný starobný dôchodok, ak žiadateľ oň nemá ešte ukončené zamestnanie. V tlačovej správe na to upozornil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.


Predčasný starobný dôchodok podľa neho slúži na zabezpečenie príjmu ľudí v preddôchodkovom veku, ktorí prišli o zamestnanie, dlhodobo si ho nedokážu nájsť a nemajú iné možnosti riešenia svojej ekonomickej situácie.

Ľudia systém často zneužívali


"Keďže poberateľmi predčasného starobného dôchodku sa v minulosti stávali ľudia, ktorí na tento dôchodok neboli vôbec odkázaní, novela zákona o sociálnom poistení účinná od 1. januára 2011 priniesla zákaz súbehu práce a poberania predčasného starobného dôchodku," upozornil.

Každý poistenec, ktorý sa rozhodne pre predčasný starobný dôchodok, tak podľa hovorcu Sociálnej poisťovne musí najprv ukončiť zamestnanie. Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku nevzniká, ak poistenec ku dňu vzniku nároku naň pracuje ako zamestnanec, dohodár alebo samostatne zárobkovo činná osoba.

Pozor na výšku možného dôchodku


Poistenec môže požiadať o priznanie predčasného starobného dôchodku najskôr dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku, ak ukončil zárobkovú činnosť a spĺňa podmienku dôchodkového poistenia najmenej 15 rokov.

Súčasne musí byť tiež splnená podmienka, aby suma predčasného starobného dôchodku bola vyššia ako 1,2-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Od 1. júla tohto roka to predstavuje 257,80 eur.

Ak suma predčasného starobného dôchodku vyjde nižšia, predčasný starobný dôchodok Sociálna poisťovňa neprizná.


Zdroj: Webnoviny.sk - Kedy môžete požiadať o predčasný starobný dôchodok? Sociálna poisťovňa upozorňuje na dôležitú podmienku © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vyčíslili boj s koronavírusom v obci Žehra, predbežné výdavky presiahli stotisíc eur
<< predchádzajúci článok
Motocyklista prešiel v zákrute do protismeru, zrážka s autom ho stála život (foto)

Kedy môžete požiadať o predčasný starobný dôchodok? Sociálna poisťovňa upozorňuje na dôležitú podmienku - diskusné fórum čitateľov