Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. júna 2021

Koronakríza nie je podľa Brockovej zažehnaná, rozvojovým krajinám hrozí kolaps hospodárstva i zdravotníctvaPandemická kríza vo svete ešte nie je zažehnaná a partnerské rozvojové krajiny sú v riziku hospodárskeho a sociálno-zdravotníckeho kolapsu. Vyhlásila to štátna tajomníčkaZdieľať
173797360_280477130359191_6318909942098159042_n 676x451 18.6.2021 (Webnoviny.sk) - Pandemická kríza vo svete ešte nie je zažehnaná a partnerské rozvojové krajiny sú v riziku hospodárskeho a sociálno-zdravotníckeho kolapsu.


Vyhlásila to štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR) Ingrid Brocková, ktorá sa 16. až 17. júna zúčastnila na v poradí 52. neformálnom zasadnutí ministrov členských krajín Výboru Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) pre rozvojovú pomoc.

Spravodlivá obnova


Tohtoročné stretnutie zvolali spoločne minister zámorskej rozvojovej spolupráce Írska Colm Brophy a predsedníčka výboru Susanna Moorehead. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor MZVaEZ SR.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Témou tohtoročného zasadnutia bola zelená a spravodlivá obnova v rozvojovom svete po prebiehajúcej kríze. Stretnutie sa zaoberalo dvoma základnými súčasnými rámcovými výzvami v medzinárodnom rozvoji – socioekonomickou obnovou prostredníctvom rozvojovej spolupráce a bojom proti neželaným príčinám a následkom klimatickej zmeny s cieľom ochrany životného prostredia a biodiverzity.

Informovala o humanitárnej pomoci


Účastníci si tiež pripomenuli, že pri modernej medzinárodnej rozvojovej spolupráci, za ktorej koordináciu zodpovedá práve Výbor OECD pre rozvojovú pomoc, si v tomto období pripomíname jej šesťdesiate výročie.

„Z pozície poskytovateľov rozvojovej pomoci je kľúčové pripisovať vážnosť všetkým príležitostiam pre medzinárodnú politickú, zdravotnícku i hospodársku solidaritu,“ uviedla Ingrid Brocková. Štátna tajomníčka partnerov zároveň informovala o rozsahu humanitárnej pomoci Slovenskej republiky, ktorá je počas pandémie COVID-19 vynakladaná.

Vyzdvihla postavenie mimovládok


Zároveň tiež ocenila dôležitosť spoločného donorského úsilia na úrovni Európskej únie v rámci iniciatív Tímu Európa, ako aj význam silných multilaterálnych rozvojových organizácií pre inak odľahlé regióny sveta, najmä v Afrike. Vyzdvihla tiež kľúčové postavenie mimovládnych rozvojových organizácií a ďalších organizácií občianskej spoločnosti nielen pri zvládaní pandémie COVID-19, ale najmä pri budovaní udržateľného rozvoja.

Druhá časť podujatia sa venovala využitiu rozvojovej spolupráce na zlepšovanie klimatickej a environmentálnej udržateľnosti v rozvojových krajinách. Pandémia COVID-19 výrazne preukazuje, že prosperita a bezpečnosť národov je do veľkej miery podmienená aj zahraničnými vplyvmi.


Zdroj: Webnoviny.sk - Koronakríza nie je podľa Brockovej zažehnaná, rozvojovým krajinám hrozí kolaps hospodárstva i zdravotníctva © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Biden podpísal zákon o novom federálnom sviatku Juneteenth. Pripomína ukončenie otroctva v Amerike
<< predchádzajúci článok
V porovnaní s konkurenciou má Kaufland Slovensko najnižšiu uhlíkovú stopu

Koronakríza nie je podľa Brockovej zažehnaná, rozvojovým krajinám hrozí kolaps hospodárstva i zdravotníctva - diskusné fórum čitateľov