Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. augusta 2006

Kremnické gagy sa rozširujú na stredoeurópsky festival26. festival humoru a satiry KREMNICKÉ GAGY sa uskutoční 25.– 27. augusta 2006. Ide o národnú prehliadku tvorcov najlepších humoristických diel a produkcií. Aj keď takmer na každom ...Zdieľať

BRATISLAVA 22. augusta (WN/PR) - 26. festival humoru a satiry KREMNICKÉ GAGY sa uskutoční 25.– 27. augusta 2006.

Ide o národnú prehliadku tvorcov najlepších humoristických diel a produkcií. Aj keď takmer na každom ročníku vystupovali českí umelci, tohto roku vystúpia umelci z krajín V4, zatiaľ v tých najkomunikatívnejších žánroch: pantomíma, karikatúra, hudba.

Hlavnými organizátormi festivalu sú: Mesto Kremnica, NEO, nezisková organizácia Bratislava, G.A.G.-umelecká agentúra, spol. s r.o. Banská Bystrica, Pohronské osvetové stredisko Žiar nad Hronom, Spolok KM Labyrint Kremnica a Múzeum gýča, občianske združenie Kremnica.

Festival sa uskutoční s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a bývalého predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu.

Zahraničnými partnermi sú: Kultúrny inštitút Maďarskej republiky v Bratislave, Poľský inštitút v Bratislave a Česká improliga Praha.

Festival sa uskutoční v centre Kremnice, najmä na Štefánikovom námestí a blízkom okolí na týchto 10 scénach: Ulička slávnych nosov, Ne-kino, Mestské kultúrne stredisko, Nádvorie vinotéky Biely bocian, Hudobná scéna – Fontána, Šapitó Teatro Tatro, Múzeum gýča, Veštiareň, Medzibránie a Galéria múzea MMM – NBS a v uliciach mesta Kremnica.

Kremnické gagy sú dlhé roky kultovým festivalom humoristov, v posledných troch rokoch sa však snažia otvoriť aj pre rodiny s deťmi. Na festivale každú hodinu začína nejaké predstavenie pre deti alebo iné zábavné atrakcie.

Na festivale je za tri dni cca 60 produkcií, z toho je viac ako polovica zadarmo (najmä hudobné)!

V Uličke slávnych nosov bude pri otvorení festivalu odhalená plastika nestora slovenskej karikatúry Viktora Kubala a tiež veľkého priateľa festivalu Mariána Kochanského (LOJZO).

V sobotu večer bude udelených najmenej 13 Zlatých gunárov za najlepšie humoristické diela alebo výkony v sezóne 2005/06, cena Stana Radiča za objav roka a Trafená hus za najväčšiu absurditu, trápnosť – gýč roka. O tom, kto ocenenia dostane, rozhodne 15 členná Akadémia humoru Slovenska, ktorej prezidentom je Stanislav Štepka.

Prvý krát (novinky na festivale):

– festival vydáva striebornú MEDAILU HUMORISTOV s portrétmi Jara Filipa, Stana Radiča a Jula Satinského. Medaila bude udelená 32 osobnostiam, ktoré sa pričinili Za záchranu humoru a/alebo dlhoročnú podporu festivalu humoru a satiry KREMNICKÉ GAGY. Autorom medaily vo veľkosti toliara je Miroslav Ronai, výtvarník z Kremnice;

– na festivale budú zúčastnení pozorovatelia zo zahraničia (Rakúsko, Francúzsko, Anglicko);

– známy a atraktívny podzemný priestor, ktorý bol vyradený z prevádzky v roku 1990 – klub mladých LABYRINT – bude po rekonštrukcii ZNOVU OTVORENÝ ako Fest-klub.

VESELÝ RODINNÝ PIKNIK – verejné gastronomické podujatie na námestí, na ktorom bude široká ponuka jedál a nápojov. Prídu aj Majstri sveta vo varení a jedení halušiek z B. Bystrice, stredoeurópsku gastronómiu doplní poľský boršč, maďarský fazuľový guláš a česká kapustnica – všetko za ľudové ceny! Účastníci môžu priniesť a navzájom si vymeniť – ochutnať aj vlastné jedlá a nápoje, vítané sú aj netradičné recepty. Zabávať budú moderátori Roman Slanina a Noro Antalík a hudobné skupiny Puding pani Elvisovej, Tajf, Funny Fellows & Zuzana Haasová a piknik uzavrie PATROLA spoločnosti veselých šermiarov Cassanova z Banskej Bystrice.

Kompletný program, stručná história, podrobnejšie posledné dva ročníky a partneri festivalu sú na http://www.gagy.sk.

Roman Vykysalý, hovorca festivalu

0905 308 480

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spoločnosť BMW predáva práva na značku Rover
<< predchádzajúci článok
Posledná rozlúčka s urbanistom R. Šteisom vo štvrtok

Kremnické gagy sa rozširujú na stredoeurópsky festival - diskusné fórum čitateľov