Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. júla 2019

L. Sólymos: Požiar pri Táľoch spôsobil prírode škodu asi 800.000 eurPožiar lesa v nedostupnom teréne na kopci Veľký Gápeľ v katastri obce Bystrá, archívna snímka.Zdieľať
Požiar lesa v nedostupnom teréne na kopci Veľký Gápeľ v katastri obce Bystrá, archívna snímka. Foto: FB/Prezídium hasičského a záchranného zboru.
Bratislava 12. júla (TASR) - Škoda na prírode, ktorú spôsobil rozsiahly lesný požiar na kopci Veľký Gápeľ v katastri nízkotatranskej obce Bystrá v okrese Brezno, sa zatiaľ odhaduje na 800.000 eur. Na sociálnej sieti to v piatok uviedol minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).


Príčina požiaru podľa ministra zatiaľ nie je známa, aj keď v médiách zachytil informácie o cigarete. "Počkáme si na oficiálny výsledok. Skutočne by som chcel apelovať na každého turistu, aby v lese bol opatrný a nemanipuloval s ohňom. Pretože škody na prírode kdekoľvek, sú škoda pre celú krajinu," dodal.

Požiar sa po viac ako 77 hodinách hasičom podarilo zlikvidovať vo štvrtok (11. 7.) večer. Hasiči miesto odovzdali pracovníkom Lesov SR, ktorí budú požiarisko monitorovať ešte niekoľko dní. Na mieste zostáva aj hadicové vedenie, ktoré bude možné v prípade opätovného rozhorenia požiaru okamžite použiť.

K rozsiahlemu lesnému požiaru v pásme nad kosodrevinou došlo v pondelok (8. 7.) popoludní. V stredu (10. 7.) po 11.00 h sa ho hasičom podarilo lokalizovať, vo štvrtok ešte hasili skryté ohniská. Na uhasení sa podieľalo viac ako sto profesionálnych a dobrovoľných hasičov aj zamestnanci Lesov SR. Zo vzduchu tiež oheň hasili vrtuľníky Letky Ministerstva vnútra SR a Letky Ministerstva obrany SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rodičia v Humennom budú za deti v materských školách platiť viac
<< predchádzajúci článok
Egyptský parlament schválil predĺženie výnimočného stavu

L. Sólymos: Požiar pri Táľoch spôsobil prírode škodu asi 800.000 eur - diskusné fórum čitateľov